Newsy

Minister zdrowia: "Jesteśmy w trudnej sytuacji". Rząd cofa luzowania w kolejnym województwie

Newsy

x-news

Województwa warmińsko-mazurskie i pomorskie to regiony najbardziej dotknięte zachorowaniami na COVID-19. Z tego powodu rząd postanowił o zachowaniu obostrzeń w tym pierwszym (z jedną modyfikacją) i wycofaniu poluzowań w drugim. O decyzji RM poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obostrzenia w warmińsko-mazurskim pozostają

Minister Niedzielski podkreślił, że cały czas mamy do czynienia z trendem wzrostowym, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń. W piątek przekazano informację o zdiagnozowaniu 15 829 nowych chorych, czyli – jak wyliczył – jest to o 4,2 tys. więcej niż tydzień wcześniej.

- Ta liczba robi wrażenie. Mówię tutaj o tym przyroście, bo to kontynuacja stałego trendu dynamicznego przyrostu dziennej liczby zachorowań – powiedział.

Zaznaczył, że z tygodnia na tydzień liczba dziennych zachorowań przyrasta o jedną trzecią.

Minister Niedzielski poinformował również, że analizując sytuację regionalną, nadal widać, że najbardziej dotknięte zachorowaniami jest województwo warmińsko-mazurskie. Stąd rząd podjął decyzję o przedłużeniu o tydzień dotychczasowych obostrzeń.

- Będzie jeden wyjątek. Zamiast edukacji zdalnej, chcemy zastosować naukę hybrydową - powiedział szef resortu zdrowia.

Wyjaśnił, że chodzi o model, w którym część dzieci np. w jednym tygodniu uczęszcza do szkoły, a w tym czasie pozostałe korzystają ze zdalnej nauki. - Natomiast w kolejnym tygodniu, bo można to robić również w systemie dziennym, zmienia się sposób prowadzenia tej nauki - przekazał Niedzielski.

- Regulacje dotyczące woj. warmińsko-mazurskiego wejdą (w życie) od kolejnej soboty do następnego tygodnia, czyli do 20 marca - powiedział Niedzielski.

Rząd wycofuje luzowania w województwie pomorskim

Kolejne zmiany dotyczą województwa pomorskiego. Szef MZ zapowiedział, że zostaną tam wprowadzone te same obostrzenia, które obowiązują obecnie w województwie warmińsko-mazurskim.

- Zamknięte będą hotele, zostanie ograniczona działalność galerii handlowych. Kina, teatry, muzea, galerie sztuki - to wszystkie obiekty, które zostaną ponownie zamknięte. To samo dotyczy basenów, saun, solariów i innych obiektów sportowych, które były do tej pory dopuszczone - poinformował Niedzielski.

- Podobnie jak w województwie warmińsko-mazurskim, od 13 do 20 marca nauka będzie odbywała się w trybie hybrydowym - powiedział minister. Podkreślił, że "głównym argumentem pozwalającym na poluzowanie trybu zdalnego nauczania w klasach 1-3 jest przede wszystkim szczepienie nauczycieli", które do 13 lub 14 marca ma być "praktycznie zakończone".

W innych regionach sytuacja pozostaje na razie bez zmian.

- Będziemy co tydzień podejmować decyzję, co będzie działo się dalej - powiedział Niedzielski.

Jeżeli po świętach wielkanocnych będziemy mieli apogeum zachorowań za sobą, będziemy podejmować odważne decyzje luzujące: będziemy przywracali wszystkie te sektory i branże, które były dotknięte do tej pory obostrzeniami - zapowiedział minister.

Zobacz także: Duchy przeszły ulicami Berlina w proteście przeciwko obostrzeniom:

>>> Zobacz także:

Dzik zaatakował spacerujące kobiety. "Miał ochotę na popcorn"

GIS ostrzega przed zatruciem. Dwa duże sklepy wycofują mięso kurczaka

Zoo szczepi zwierzęta przeciw COVID-19. "Naszą dewizą jest przede wszystkim nie wyrządzać szkody"

Źródło: PAP/TVN24

Pozostałe wiadomości