Newsy

Przed nami "głębszy lockdown"? Minister zdrowia: "Nie można wykluczyć takiej perspektywy"

Newsy

Adam Niedzielski, minister zdrowia
x-news

Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa od soboty 20 marca zaczną obowiązywać w całej Polsce. Zamknięte będą m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny i solaria. Rozporządzenie w tej sprawie ukazało się właśnie w Dzienniku Ustaw. Minister zdrowia nie wyklucza jednak kolejnych restrykcji

Koronawirus w Polsce - obostrzenia w całej Polsce

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od soboty 20 marca w całym kraju obowiązuje czerwona strefa.

Czy możliwy jest jest "jeszcze głębszy lockdown"?

- Nie można wykluczyć kolejnych obostrzeń - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski w TVP Info. Jak przyznał, nie jest przekonany, czy Polacy przejmą się obecnymi obostrzeniami, gdyż "oswoiliśmy sobie Covida".

Minister zdrowia: kolejne obostrzenia niewykluczone

Szef resortu zdrowia pytany, czy możliwe będzie "jeszcze większe przykręcenie śruby" odparł, że " niestety nie można wykluczyć takiej perspektywy ".

Przypomniał, że wiosną ubiegłego roku "zdecydowanie mniejsze poziomy zachorowań wywoływały u nas reakcję wręcz lękową".

- Mieliśmy (wtedy) poziom dyscypliny i obawy bardzo wysoki, i wtedy to przestrzeganie obostrzeń miało zupełnie inny poziom niż teraz - dodał Adam Niedzielski.

Według niego, "teraz jednak 'oswoiliśmy sobie' Covida".

- To znaczy jesteśmy przyzwyczajeni do jego funkcjonowanie, i niestety - mimo, że te restrykcje, z którymi będziemy mieli do czynienia od soboty są już bardzo wysokie - to nie jestem przekonany, czy to wpłynie aż tak na zmianę naszych zachowań, że ograniczymy nasze kontakty międzyludzkie, że przede wszystkim też przejdziemy na zdalną pracę i będziemy zachowywali się tak, jakbyśmy mieli poczucie realnego zagrożenia - powiedział.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że "w ostatnim czasie, gdy patrzymy na to, co się działo po Nowym Roku i sytuację z Krupówek (w Zakopanem bawiły się tłumy turystów nie zachowujących dystansu - PAP), to widać było, że mimo tych 10, a potem 15 tysięcy zachorowań (dziennie), to 'poziom przejęcia się sytuacją nie był zbyt duży".

Koronawirus w Polsce - obostrzenia od 20 marca 2021 r.

Wskazane w rządowym rozporządzeniu obostrzenia będą obowiązywać od najbliższej soboty do 9 kwietnia. W całej Polsce będą obowiązywały takie same obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Do tej pory ograniczone były do czterech województw.

Swoją działalność muszą zawiesić hotele (z pewnymi wyjątkami, wśród nich są hotele robotnicze). Noclegi świadczone w ramach podróży służbowych też będą dopuszczone. W ograniczonym zakresie będą musiały działać też galerie handlowe.

Zamknięte będą teatry, muzea, galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie będzie możliwa. Możliwa będzie jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Zamknięte będą również kina, zakazane będą też projekcje w domach i ośrodkach kultury.

Od soboty nieczynne będą również baseny (z pewnymi wyjątkami), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Nie mogą działać również wesołe miasteczka i parki rozrywki.

Obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Minister zdrowia: Najbliższe tygodnie będą bardzo ciężkie dla polskiego systemu opieki zdrowotnej. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Jak zatrzymać dalszy rozwój pandemii? Znany lekarz: "Zasugerowałem wojsko i policję na ulicach"

W Polsce wciąż rośnie liczba zakażonych COVID-19. Eksperci: "Straciliśmy cierpliwość"

Viola Kołakowska nie wierzy w chorobę Andrzeja Piasecznego. "Kiepski aktor z ciebie"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości