Lockdown na święta? Minister zdrowia przygotowuje rekomendacje

Newsy

Aktualizacja:
Free-Photos/Pixabay

Okres wakacji oraz przykłady zdejmowanych obostrzeń pokazały, że zbyt szybkie ich luzowanie przekłada się na wysoką liczbę chorych. Dlatego, zdaniem ministra zdrowia, nie należy wykluczać lockownu w czasie Bożego Narodzenia - nawet jeśli liczba zachorowań się zmniejszy.

Lockdown w Boże Narodzenie

Czy w czasie świat Bożego Narodzenia czeka nas lockdown? Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o tym w wywiadzie dla "Super Expressu".

- Jako minister zdrowia, który odpowiada za zabezpieczenie zdrowia Polaków, będę rekomendował, abyśmy spędzili święta w domach z najbliższą rodziną, ale bez dalszych znajomych - zapowiedział minister Niedzielski.

Jego zdaniem, nawet jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne.

- Niestety te święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc , którą świętowaliśmy w gronie najbliższych - stwierdził szef resortu zdrowia.

Pytany o ryzyko wprowadzenia kwarantanny narodowej zaznaczył, że cały czas jest ono dość duże i "powinno towarzyszyć naszej świadomości". Jak zauważył, liczba dziennych zachorowań stabilizuje się, ale wciąż mamy w granicach 20 tys. i powyżej nowych zakażeń. W większości oznacza to 20 tys. przypadków chorych dziennie.

- W szpitalach wciąż przebywają chorzy, którzy zakazili się w październiku, a naszą rolą jest zadbanie o wydolność naszych placówek ochrony zdrowia - ocenił minister. Według niego, mówienie, że nie ma ryzyka lockdownu, "nie byłoby prawdą".

Koronawirus w Polsce - stan na 20 listopada

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 22 464 osób . Zmarło 626 chorych – podało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto ponad 800 tys. przypadków COVID-19.

Do tej pory najwyższą liczbę zgonów zaraportowano w czwartek - zmarło wówczas 637 osób. Z kolei o największej liczbie wykrytych przypadków SARS-CoV-2 poinformowano 7 listopada – było to 27 tys. 875.

Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 819 tys. 262 osób. Zmarło 12 tys. 714 chorych.

Opustoszałe ulice Wiednia. W Austrii rozpoczął się całkowity lockdown. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Czy można zarazić się koronawirusem w windzie? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Pulsoksymetr a niedotlenienie organizmu. Kiedy wezwać karetkę i czy można samodzielnie stosować tlenotarapię?

Czy na COVID-19 można zachorować ponownie? Ekspert nie ma wątpliwości

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP