Newsy

Rząd ogłosił kolejne obostrzenia. Jak będzie wyglądał lockdown?

Newsy

Aktualizacja:
TVN24

Zamknięte żłobki i przedszkola, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia wiernych w kościołach - to najważniejsze obostrzenia, które ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Mają one ograniczyć falę zakażeń koronawirusem.

Koronawirus w Polsce - kolejne obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował kolejne obostrzenia na czwartkowej konferencji prasowej.

- Napór trzeciej fali jest bardzo, bardzo silny. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć tego scenariusza. Wąskim gardłem jest dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych, nie sprzętu. Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam za wiele marginesu swobody, dziś przedstawimy kolejne obostrzenia - mówił szef rządu.

- Musimy walczyć o kilka spraw, a przede wszystkim o dwie podstawowe: zdrowie i życie Polaków i miejsca pracy Polaków. COVID coraz częściej atakuje ludzi młodszych, potrzebujemy narodowej solidarności. W lutym, kiedy można było na to pozwolić, poluzowaliśmy niektóre branże, dziś znów musimy zaostrzyć obostrzenia, żeby przerwać łańcuch zakażeń - podkreślał premier Morawiecki.

- Trzecia fala przewyższy to z czym mieliśmy do czynienia na jesieni - zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Lockdown 2021

Ostateczne decyzje w kwestii nowych restrykcji zostały podjęte podczas wieczornej narady w Kancelarii Premiera.

- Od najbliższej soboty nowe zasady bezpieczeństwa. Będą obowiązywały przez dwa tygodnie - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 27 marca 2021 r.:

 • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych zostaną zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą dostępne, zakaz dotyczy tylko sprzedaży detalicznej;
 • salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne zostaną zamknięte;
 • zamknięte zostaną przedszkola i żłobki, będzie zapewniona opieka dla dzieci medyków i służb porządkowych;
 • działalność obiektów sportowych ograniczona tylko do sportu zawodowego.

Wielkanoc 2021

- Wiem, jak dzisiaj jest ciężko, zbliżają się święta, chcę zaapelować, abyśmy spędzili je w wąskim gronie, najbliższej rodziny - mówił premier Morawiecki.

Wielkanoc 2021 - kościoły

 • Nowe restrykcje dotkną także wiernych w kościołach.

Lockdown 2020 - historia

W Polsce od 20 marca ub.r. obowiązuje stan epidemii. 24 marca 2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia, którym wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego (np. niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi lub wyprowadzenia psa).

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz korzystania z komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów musiała odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

31 marca 2020 r. premier Morawiecki poinformował o wprowadzeniu jeszcze surowszych restrykcji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

- Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie – mówił wówczas szef rządu. - Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza – dodał.

Obostrzenia, które wówczas ogłoszono, to:

 • zasada dystansu społecznego - minimum dwa metry odległości od drugiej osoby, ta zasada nie dotyczyła rodzica opiekującego się małym dzieckiem na spacerze, czy opieki nad osobą z niepełnosprawnością;
 • osoby poniżej 18. roku życia mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą;
 • ograniczenia w dostępie do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji; zakaz obejmował również plaże (3 kwietnia zakazano wstępu do lasów);
 • zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich;
 • limit osób w sklepie do trzech osób na kasę; w urzędach pocztowych limit do dwóch osób na jedno okienko;
 • na bazarach, targowiskach obowiązywał limit trzech osób do jednego straganu;
 • godziny dla seniorów - od 10 do 12 wstęp do placówek handlowych miały tylko osoby 65+
 • w weekendy zamknięte były wszystkie sklepy budowlane;
 • obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu;
 • restauracje, kawiarnie i bary mogły funkcjonować tylko na wynos;
 • zamknięte zostały zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, tatuażu i piercingu;
 • zamknięte hotele i miejsca noclegowe (wyjątkiem były miejsca, gdzie przebywały osoby w kwarantannie, wykorzystywane do izolacji oraz jako noclegi dla pracowników. Goście, którzy przebywali w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, musieli się wykwaterować do 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczyło to jednak osób, które były w delegacji i korzystały z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostały otwarte);
 • w miejscach pracy musiał być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezynfekcji;
 • limit miejsc dla pasażerów u przewoźników prywatnych, bardziej restrykcyjne kontrole;
 • rozszerzona formuła kwarantanny: osoby, które od 1 kwietnia zostały poddane kwarantannie, były poddane izolacji całkowitej na dwa tygodnie, także od swojej rodziny. W przeciwnym wypadku, co najmniej dwutygodniowa kwarantanna obowiązywała wszystkich domowników z podanego adresu;
 • odwołane zostały wszystkie zabiegi rehabilitacyjne; wyjątkiem były sytuacje, w których rehabilitacja była bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
 • w obrzędach liturgicznych, m.in. mszach świętych, pogrzebach czy ślubach mogło uczestniczyć najwyżej pięć osób (z wyjątkiem np. kapłanów, którzy przewodniczą takim obrzędom)'

Koronawirus w Polsce - luzowanie obostrzeń

W połowie kwietnia Mateusz Morawiecki przedstawił etapy znoszenia obostrzeń.

Pierwszy zaczął obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczył przede wszystkim funkcjonowania sklepów, kościołów, a także możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych.

Drugi etap wszedł w życie 4 maja – otwarte zostały hotele i inne miejsca noclegowe oraz niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki.

Trzeci etap zaczął obowiązywać od 18 maja – zakładał on otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w rygorze sanitarnym oraz częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych (większe odległości między stolikami, limit osób).

Ostatni etap zaczął obowiązywać od końca maja – w sklepach i lokalach gastronomicznych przestały obowiązywać limity osób. Od 6 czerwca otwarte zostały kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness, ale w tych miejscach obowiązywał rygor sanitarny.

Koronawirus w Polsce - stan na 25 marca 2021 r.

Minionej doby badania potwierdziły 34 151 przypadki zakażenia koronawirusem – to najwięcej od początku pandemii. Zmarło 520 chorych - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Najwięcej nowych dziennych przypadków w czwartek zarejestrowano na Śląsku - 5430 i Mazowszu - 5104. Najmniej w woj. podlaskim - 577.

Pozostałe pochodziły z województw: wielkopolskiego (3334), małopolskiego (2919), dolnośląskiego (2680), kujawsko-pomorskiego (2254), łódzkiego (2019), pomorskiego (1994), podkarpackiego (1498), zachodniopomorskiego (1163), warmińsko-mazurskiego (1082), świętokrzyskiego (1024), lubelskiego (970), lubuskiego (936), opolskiego (642).

Ponadto resort przekazał, że w 435 informacjach o zakażeniach nie podano adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

W Polsce od 4 marca 2020 r., gdy wykryto pierwszy przypadek COVID-19, zakażenie potwierdzono u 2 154 821 osób, z których 50 860 zmarło.

Znowu lockdown. Na co powinniśmy się przygotować? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Będą zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Czy rząd rozważa otwarcie zapisów dla wszystkich obywateli?

Kwarantanna po powrocie do kraju. Kogo nie obowiązuje?

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24, Onet

Pozostałe wiadomości