Newsy

Szósty przypadek koronawirusa w Polsce. Coraz więcej odwoływanych imprez

Newsy

Do sześciu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. O kolejnym przypadku poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ministerstwo Kultury wydało specjalne zalecenie w celu ograniczenia imprez masowych.

Szósty przypadek koronawirusa w Polsce

Otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku u jeszcze jednego pasażera autobusu, którym przyjechał do Polski pierwszy zakażony pacjent

- przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Tym samym liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do sześciu.

Pacjent, u którego stwierdzono koronawirusa SARS-CoV-2 przebywał w ostatnich dniach w domowej kwarantannie

- dodał szef resortu zdrowia.

Minister Szumowski zaznaczył, że pacjent był już w szpitalu w Ostródzie i czuje się dobrze .

Jednocześnie zaapelował, by – jeżeli istnieje taka konieczność – przestrzegać rygorystycznie kwarantanny i być odpowiedzialnym, nie narażać innych na ryzyko.

Złamanie kwarantanny może podlegać pod kodeks karny, ale głównie apeluję o rozsądek i odpowiedzialność

W piątek potwierdzono cztery przypadki zakażenia koronawirusem: dwoje pacjentów przebywa w szpitalu w Szczecinie (przyjechali w Włoch), jeden w szpitalu we Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii), jedna pacjentka w szpitalu w Ostródzie.

Kobieta - podobnie jak pacjent, o którego zakażeniu poinformowano w sobotę - podróżowała autokarem z Niemiec razem z mężczyzną zdiagnozowanym jako pierwszym z SARS-CoV-2 w Polsce.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

źródło: tvn24.pl

Koronawirus- odwołane imprezy. Specjalne zalecenie ministerstwa kultury

Z obawy przed koronawirusem w całej Polsce odwoływane są imprezy masowe, zawody sportowe, koncerty i wydarzenia kulturalne. Część z nich odbędzie się w innym terminie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało specjalne rekomendacje dla instytucji kultury o podjęciu działań profilaktycznych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W Zielonej Górze, gdzie wykryto pierwszy przypadek zakażenia, przez 2 tygodnie nie będą odbywać się imprezy masowe. Odwołane zostały wszystkie koncerty w Filharmonii Zielonogórskiej, a Teatr Lubuski został zmuszony do zrezygnowania z kilkudziesięciu spektakli. Nie odbędą się też targi budownictwa.

Również Sejm zdecydował się na wstrzymanie wycieczek i konferencji prasowych.

Zobacz też:

Koronawirus. Jak zrobić skuteczny płyn antybakteryjny? To bardzo proste

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości