Newsy

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Ministerstwo Zdrowia: "Mamy przed sobą jeszcze kilka dni"

Newsy

Stone RFCompassionate Eye Foundation/Robert Daly/OJO Images/Getty Images

Decyzja o tym, kiedy uczniowie klas I-III wrócą do szkół, ma zapaść w przyszłym tygodniu. Jak poinformował na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, rząd zdecyduje o formie nauczania dopiero wtedy, gdy zapozna się z pełniejszymi danymi dotyczącymi rozwoju epidemii.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

- Jeszcze mamy przed sobą kilka dni, w których to odnotujemy wyniki posylwetrowe, ponoworoczne (dotyczące epidemii - PAP) i wówczas będziemy wiedzieć, na jakim poziomie epidemii stoimy i czy rzeczywiście uruchomienie edukacji na poziomie podstawowym w klasach I-III będzie możliwe - powiedział.

Dodał, że sanepid zgromadził już dane wszystkich chętnych do szczepienia nauczycieli i personelu administracji szkół podstawowych, które mogą być uruchamiane po feriach.

- Na dziś to jest 165 tys. osób, których lista została zgłoszona do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. To są osoby przygotowane do możliwego testowania w przyszłym tygodniu, przed możliwym - podkreślam możliwym - uruchomieniu szkół po feriach - zaznaczył.

Andrusiewicz stwierdził, że decyzja dotycząca powrotu uczniów wybranych klas do szkół zapadnie w przyszłym tygodniu.

Koronawirus w Polsce. Jak wygląda nauka?

Po wakacjach rząd wprowadził nauczanie hybrydowe, czyli część zajęć odbywała się stacjonarnie, a część zdalnie. Niestety rosnąca liczba nowych zakażeń kornowirusem SARS-CoV-2 sprawiła, że władze zdecydowały o całkowitym przejściu dzieci i młodzieży na nauczanie zdalne. Pierwotnie miało ono potrwać do 29 listopada, później przedłużono je do 3 stycznia.

Obecnie - do 17 stycznia - uczniowie ze wszystkich województw mają ferie zimowe.

Noworodek zarażony koronawirusem. Zobacz reportaż z Dzień Dobry TVN:

Zobacz także:

Nauka zdalna odbija się na psychice uczniów. Minister Czarnek mówi o terminie powrotu do szkół

Minister edukacji: "Rozważamy pięć wariantów nauki w szkołach po 17 stycznia"

Ferie zimowe w jednym terminie dla całej Polski. Nowy plan walki z COVID-19

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości