Newsy

18 stycznia dzieci klas I-III mogą wrócić do szkół. Jest jeden warunek

Newsy

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Takie pytanie zadaje sobie teraz wielu rodziców. Odpowiedział na nie rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Jego zdaniem możliwym terminem będzie 18 stycznia 2021 r. Jest jednak jeden warunek - "odpowiedzialna postawa obywateli".

"Poziom zakażeń systematycznie spada"

W czasie briefingu rzecznik resortu zdrowia ocenił, że wprowadzone zasady sanitarno-epidemiczne przynoszą oczekiwane rezultaty.

- Liczymy, że poziom zakażeń będzie systematycznie spadał. Dzięki temu będziemy mogli odmrozić część służby zdrowia na potrzeby innych świadczeń - pacjentów, którzy na dziś nie zgłaszają się do lekarzy bojąc się COVID-19, a powinni być diagnozowani i na bieżąco leczeni - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Zaznaczył, że wciąż odnotowywana duża liczba zgonów jest pokłosiem dużych wzrostów zakażeń z początku listopada.

Koronawirus w Polsce. Kiedy dzieci wrócą do szkoły?

Pytany o powrót uczniów do lekcji stacjonarnych odpowiedział, że "jeżeli w ferie zachowamy się nieodpowiedzialnie, to 18 stycznia dzieci nie pójdą do szkół".

- Jeżeli będziemy się zachowywać odpowiedzialnie, tak jak do tej pory - tak jak to obserwujemy na polskich ulicach - to 18 stycznia może być tym dniem, w którym dzieci klas I-III pójdą do szkoły - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Jeśli chodzi o testowanie grona pedagogicznego stwierdził, że planowane jest ono w trzech województwach, wskazanych wcześniej przez ministra zdrowia - małopolskim, śląskim i podkarpackim.

- Tam przed końcem ferii chcemy przetestować testami antygenowymi - ale być może też dla porównania testami genowymi - nauczycieli, którzy rozpoczną edukację 18 stycznia. Jeżeli ona nastąpi - zaznaczył Andrusiewicz.

>>> Zobacz także:

W styczniu do Polski może trafić około 1 mln 100 tys. dawek szczepionki na COVID-19

Coraz więcej dzieci w Polsce choruje na PIMS. Pediatra: "To nowa jednostka chorobowa, której musimy się nauczyć"

Red Lipstick Monster o ponownym zakażeniu COVID-19: "Moje nogi nie były w stanie dźwigać ciężaru ciała"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości