Newsy

Podejrzenie zakażenia koronawirusem w Polsce. Pacjentka trafiła do łódzkiego szpitala

Newsy

Aktualizacja:
E+Nicolas Loran/ Getty Images

Koronawirus w Polsce. We wtorek wieczorem na oddział zakaźny wojewódzkiego szpitala im. Biegańskiego w Łodzi trafiła pacjentka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Kobieta nie jest obywatelką Polski, przebywała w jednym z łódzkich hoteli.

We wtorek wieczorem pogotowie zostało wezwane do kobiety mieszkającej w jednym z łódzkich hoteli. Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego Adam Stępka wyjaśnił w rozmowie z PAP, że ratownicy wdrożyli środki ostrożności, jakie się stosuje w przypadku chorób zakaźnych.

To osoba z obcym obywatelstwem, u której wystąpiły objawy infekcji układu oddechowego. Pacjentka została przebadana na miejscu a następnie przewieziona do szpitala im. Biegańskiego. Podczas badania i transportu wdrożyliśmy specjalne procedury dotyczące chorób zakaźnych

– wyjaśnił Stępka.

Koronawirus w Łodzi

Jak nieoficjalnie podają lokalne media, chora miała przyjechać do Polski z Chin, a w Łodzi przebywała od kilku dni. Z tego powodu służby sanitarne miały podjąć daleko idące środki ostrożności i zdecydowano o hospitalizacji pacjentki.

Szpital im. Biegańskiego jest jedyną w regionie placówką przystosowaną do leczenia pacjentów z najcięższymi chorobami zakaźnymi w warunkach izolacji.

Zobacz także: Czym jest koronawirus? Jakie są objawy zakażenia koronawirusowego u ludzi?

NIK sprawdzi, jak Polska jest przygotowana na zagrożenie epidemiologiczne

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, jak system ochrony zdrowia jest przygotowany na wystąpienie w Polsce chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Kontrola została zaplanowana już w zeszłym roku, jednak w związku z pojawieniem się koronawirusa w Europie, prezes Izby zdecydował o jej natychmiastowym rozpoczęciu.

Kontrola znalazła się w planie pracy NIK na 2020 r. opublikowanym w środę na stronie Izby. Obejmie wszystkie kluczowe elementy systemu ochrony przed tego rodzaju zagrożeniami. Przeprowadzona zostanie w wytypowanych szpitalach, na lotniskach, w portach morskich, w jednostkach ratownictwa medycznego i stacjach sanepidu.

Skontrolowane zostanie także Ministerstwo Zdrowia i wojewodowie, którzy odpowiadają za przygotowanie i koordynację działań w takich sytuacjach.

Jak poinformował w rozmowie z PAP kierownik wydziału prasowego Izby, Zbigniew Matwiej, kontrola przygotowania systemu ochrony zdrowia do wystąpienia szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych chorób była zaplanowana w zeszłym roku.

Izba przewidziała zagrożenia tego typu, jednak w związku z pojawieniem się koronawirusa w Europie, padła decyzja o natychmiastowej kontroli

- wyjaśnił Matwiej.

Koronawirus w Europie

Zarejestrowano czwarty przypadek koronowirusa w Europie. W Niemczech, w Bawarii potwierdzono zakażenie u mężczyzny. 27 stycznia minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny uspokajali, że w Polsce wszystko jest pod kontrolą.

Na razie nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku. Jesteśmy w pełnej gotowości, służby są w pełnej gotowości. Wymieniamy informacje i dane z międzynarodowymi organizacjami zajmującymi się bezpieczeństwem infekcyjnym w Europie. Jesteśmy w kontakcie ze służbami z lotnisk. Dlatego jak ktoś przylatuje to ich stanie zdrowia wiemy już stamtąd

– wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podkreślił, że w naszym kraju funkcjonują odpowiedzi oddziały zakaźne, które są w stanie kontrolować stan zdrowia i przeprowadzić diagnostykę osób z podejrzeniem zakażenia.

Myślę, że powinniśmy mieć poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego

- podkreślił.

Główny Inspektor Sanitarny dodał, że służby zrobią „wszystko abyśmy byli bezpieczni, jesteśmy przygotowani na diagnostykę i terapię”.

>>> Zobacz też:

Koronawirus dotarł do Europy. Pierwsze przypadki zarażenia wykryto we Francji

Konin szyje torby dla osieroconych zwierząt. Akcja pomocy dla zwierząt w płonącej Australii

Koronawirus. Trzech polskich studentów wróciło z Wuhan. Zostali skierowani na obserwację

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| X-news

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości