Newsy

Pracodawca będzie miał wgląd do danych o szczepieniu pracownika? Rząd pracuje nad takim rozwiązaniem

Newsy

Moment RFEkaterina Goncharova/Getty Images

Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy jego pracownik zaszczepił się przeciwko COVID-19? Wszystko wskazuje na to, że tak. Wiceszef resortu zdrowia, Waldemar Kraska, wyznał, że rząd pracuje nad przepisami, które dadzą przedsiębiorcom taką możliwość.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy pracodawca będzie mógł skontrolować pracownika?

Wiceminister Zdrowia, Waldemar Kraska, mówił w rozmowie z dziennikarzami radia RMF FM i portalu RMF24.pl o pracach nad przepisami umożliwiającymi pracodawcom sprawdzenie, który z pracowników jest zaszczepiony przeciwko COVID-19.

- Projekt jest przygotowany. Chcemy, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu ten projekt znalazł się w agendzie rozpatrywanych projektów. Chcemy, aby pracodawcy taką możliwość uzyskali – mówił.

Kraska powiedział, że wszyscy przedsiębiorcy powinni dostać taką możliwość. Przyznał, że będzie to projekt poselski, aby krótsza była jego ścieżka legislacyjna.

Do jakich danych pracodawca dostanie dostęp?

Pytany o to, w jaki sposób pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy podwładny jest zaszczepiony, powiedział, że będzie dostępna dla niego lista.

- W tej chwili wiemy, że wielu pracodawców chciałoby mieć taki dostęp, wiele związków i organizacji pracodawców zgłasza się także do nas z takim apelem, abyśmy jednak taką możliwość im udostępnili, ponieważ wiedzą, że każda absencja w zakładach pracy powoduje jakieś zawirowania gospodarcze. Tego też chcemy uniknąć – dodał.

Kraska mówił też o tym, w jaki sposób pracodawca będzie mógł wykorzystać taką wiedzę. Odnosząc się do tego, czy np. będzie on mógł zwolnić pracownika, powiedział: "Nie, tak daleko nie powinniśmy pójść".

Wskazał, że pracodawca będzie mógł np. przenieść osoby niezaszczepione w takie miejsca, gdzie nie ma dużego kontaktu z innymi osobami. W jego ocenie osoby niezaszczepione nie powinny mieć obniżonej pensji. - Tak daleko bym nie szedł, ale tutaj pracodawca będzie decydował o pensji tego pracownika – powiedział.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak przygotować się do szczepienia?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości