Newsy

Oświadczenie policji w sprawie nocy sylwestrowej. Co nam grozi za przemieszczanie się?

Newsy

Aktualizacja:
fot.RobsonPL/Getty Images

Chociaż premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że ograniczenia dotyczące sylwestra to jedynie apel o nieprzemieszczanie się od 19:00 do 6:00, w rozporządzeniu wciąż zapis o nich widnieje. Wobec rosnącej niepewności społeczeństwa, policja wydała oświadczenie.

Godzina policyjna w sylwestra – oświadczenie policji

Będzie godzina policyjna, czy jej nie będzie? To pytanie zadają sobie miliony Polaków. Eksperci zastanawiają się, jak rozumieć zapis rozporządzenia, który jak się okazuje nawet dla stanowiących prawo nie jest jasny. W związku z różnymi opiniami i głosami w sprawie sylwestrowej godziny policyjnej, Fakty TVN zwróciły się z prośbą o wyjaśnienie do organu, który miałby nieprzemieszczanie się kontrolować. W odpowiedzi Policja przesłała nagranie z oświadczeniem. Czy za przemieszczanie się od 19:00 do 6:00 grozi nam kara? Jak się okazuje – to zależy.

Policjanci każdorazowo, w przypadku podejmowania przez siebie interwencji wobec sprawców wykroczeń, w sposób indywidualny podchodzą do tego typu sytuacji i sami podejmują decyzję o sposobie ich zakończenia (…). To może być pouczenie, to może być nałożony mandat karny, a w szczególnych przypadkach policjanci mogą skierować wniosek o ukaranie do sądu

- powiedział sierż. szt. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

Godzina policyjna – jak interpretować przepisy?

Do sylwestra zostały zaledwie dwa dni, a my wciąż nie mamy pewności co można, a co jest zakazane. Gościem w naszym programie był adwokat Jacek Kosiński, który rozjaśnił sprawę.

- Mamy rozporządzenie, które obowiązuje i ewidentnie zakazuje ono przemieszczania się od godz. 19 do 6 rano, czyli teoretycznie w sylwestra nie możemy się poruszać. Ale mamy też konferencję pana premiera, podczas której powiedział, że godzina policyjna nie obowiązuje. We wcześniejszych komunikatach przekazywał, że są wątpliwości prawne, co do treści tego rozporządzenia. Organ sam nie jest pewny i nam wszystkim mówi, że właściwie nie musimy tego traktować jako godziny policyjnej – przypomniał.

Ekspert podkreślił, że może mieć miejsce sytuacja, w której skontroluje nas funkcjonariusz policji.

- Zgodnie z tym, co pan premier powiedział, należałoby odmówić przyjęcia mandatu, wtedy policjant musi skierować sprawę na drogę postępowania sądowego, a sąd już nie jest kompletnie związany takim rozporządzeniem, jeżeli ono uznaje, że narusza ustawę - wyjaśnił. Zobacz całą rozmowę:

Zobacz też:

Nowe ograniczenia od poniedziałku. Lista zmian

Klemens Murańka z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. "Walczymy dalej! Karma wróci!"

Umowa o dzieło 2021 - od stycznia obowiązkowa rejestracja. Kto musi złożyć wniosek?

Autor: Anna Korytowska

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości