Newsy

Nauka zdalna odbija się na psychice uczniów. Minister Czarnek mówi o terminie powrotu do szkół

Newsy

Klaus Vedfelt/gettyimages.com

O tym, że pandemia ma niekorzystny wpływ na psychikę dzieci i młodzieży specjaliści informują już od dawna. Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada, że wszyscy uczniowie będą mogli liczyć na specjalistyczną pomoc. Szef resortu zapowiedział, kiedy uczniowie powinni wracać na zajęcia do szkół.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że nauczanie zdalnie źle wpływa na psychikę dzieci. Mamy poradnie psychologiczno-pedagogiczne, również działające przez telefon i online. Chcemy uruchamiać więcej tego typu pomocy - zapewnił we wtorek w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Na jaką pomoc mogą liczyć uczniowie?

- Zdajemy sobie z sprawę z tego, że nauczanie zdalnie jest nie tylko mniej efektywnie, ale również powodujące utratę kontaktu z rówieśnikami, z nauczycielami i źle wpływa na psychikę dzieci. Dlatego mamy poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które działają na miejscu, mamy te poradnie, które działają przez telefon, ale też od 1 stycznia online. Chcemy uruchamiać coraz więcej pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci - powiedział Czarnek.

Minister edukacji i nauki mówił, że chciałby, żeby dzieci wróciły do szkoły po 17 stycznia, przynajmniej w klasach I-III szkoły podstawowej.

Kiedy uczniowie wrócą do szkoły?

- Po to właśnie ferie są skumulowane w jednym terminie - przez dwa tygodnie w jednym terminie w sposób stacjonarny. Po to też był ten przepis o zakazie wyjścia bez opiekuna dorosłego dla dzieci do lat 16 do godziny 16.00 - przypomniał.

Czarnek dodał, że z tego ostatniego przepisu zrezygnowano po wzięciu pod uwagę opinii m.in. epidemiologów, psychologów i środowiska rodziców.

W Dzienniku Ustaw pojawiła się w poniedziałek nowela rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, która wykreśla z obowiązującego rozporządzenia paragraf 9. dotyczący obostrzeń w przebywaniu małoletnich do lat 16 na świeżym powietrzu. Nowe przepisy, znoszące obecny zakaz, weszły w życie we wtorek 5 stycznia.

-Wszystko robimy po to, żeby po 17 stycznia dać sobie szansę, dać szansę dzieciom na powrót do szkoły przynajmniej stopniowo - zaznaczył Czarnek.

Jakie są plusy nauki zdalnej?

Zobacz także:

2/3 uczniów przyznało się do ściągania podczas lekcji online. "Zdarza nam się usłyszeć zza laptopa odpowiedź na pytanie, ile to jest 7 razy 8"

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister zdrowia podał prawdopodobny termin

Czy w dobie pandemii dziecko po skończonych lekcjach może samo przebywać na podwórku?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości