Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 i ponowny lockdown? Głos zabrał minister zdrowia

Newsy

x-news

W Polsce jak do tej pory wykonanych zostało blisko 33,5 mln szczepień, co w opinii rządu jest wciąż niesatysfakcjonujące. Na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk zaapelował, aby zachęcać osoby niezdecydowane. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do pomysłu wprowadzenia obowiązkowych szczepień i obostrzeń.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce - dane

- Blisko 33,5 mln - to jest liczba wszystkich wykonanych szczepień jak do tej pory. 17, prawie 18 mln - to jest liczba osób, które przyjęły pierwszą dawkę. 16 mln 750 tys. to jest liczba osób w pełni zaszczepionych - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej.

Jak mówił, to są liczby z jednej strony duże, ale z drugiej - "wciąż niesatysfakcjonujące". - Dziś mamy taką sytuację, że osób, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepienia bądź są zarejestrowane i w ciągu najbliższych dni przyjmą szczepionkę, wśród pełnoletnich osób - to jest 56 proc. populacji - powiedział.

Podkreślił, że widać niestety, jak cały czas spada liczba osób rejestrujących się na szczepienie. - W zeszłym tygodniu średnia dzienna to było ok. 44 tys. i to jest kolejny spadek tydzień do tygodnia o kilkanaście procent. W tym tygodniu po raz pierwszy od wielu tygodni nie przekroczymy pewnie miliona wykonanych szczepień. Znakomita większość tych szczepień, które wykonujemy, to są drugie dawki - kontynuował.

Dworczyk zauważył, że "w absolutnej większości krajów UE widać zwolnienie, jeśli chodzi o tempo szczepień, bo wyczerpują się zasoby osób zainteresowanych szczepieniami".

- Tym bardziej powinno nas to mobilizować - i mówię tu o nas wszystkich, bez żadnych podziałów politycznych, wszelkich innych (...) - do tego, byśmy zachęcali wszystkich, kogo możemy, do tego, by szczepili się, by Polacy uzyskali odporność zbiorową - powiedział szef KPRM, dodając, że - w kontekście nadchodzącej czwartej fali - to niezwykle potrzebne.

Szef KPRM wyraził jednocześnie zadowolenie z faktu, że w grupie seniorów - osób powyżej 70. roku życia - poziom zaszczepienia wynosi 78 proc. - Ale też chcielibyśmy, by to było więcej, stąd podejmowane różnego rodzaju przedsięwzięcia ukierunkowane właśnie na zachęcanie w szczególności osób starszych do szczepienia - zaznaczył.

Dworczyk przekazał również, że "udało się porozumieć z POZ-ami, (...) bardziej niż dotychczas zaangażują się w akcję szczepień". - Ale, jak powiedziałem, ten problem dotyczy nie tylko lekarzy, przedstawicieli administracji, dotyczy nas wszystkich, stąd prośba do wszystkich o włączenie się w to przedsięwzięcie - zaapelował.

Osoby, które miały niepożądane odczyny po pierwszym szczepieniu przeciw COVID-19 będą mogły zaszczepić się inną szczepionką – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce?

Adam Niedzielski odniósł się również do pomysłu wprowadzenia obowiązkowych szczepień. - Na razie staramy się oddziaływać na motywację pacjentów do szczepienia. Oczywiście rozważamy też inne scenariusze, w tym obowiązkowość szczepień, na początku medyków. Ale na razie decyzje nie zostały podjęte. Mamy skatalogowane pomysły, które są wdrażane w Europie. Analizujemy, jaki mają potencjał - stwierdził minister.

Obostrzenia w Polsce - powrót w czasie czwartej fali?

Pytany o ewentualny lockdown przy wystąpieniu czwartej fali, minister zdrowia odpowiedział: - Bez względu na to, jakie scenariusze będą się realizowały, prowadzimy intensywne przygotowania. Kryterium wprowadzania obostrzeń to zagrożenie dla wydolności systemu opieki zdrowotnej.

Parametrem, który będzie w głównej mierze decydował o wprowadzeniu obostrzeń, będzie wyszczepienie. - To się wprost przekłada na wysokość ryzyka. Te regiony, gdzie poziom wyszczepienia jest większy, nie są narażone - stwierdził Adam Niedzielski.

Dodał także, że obostrzenia mogą być wprowadzone już w sierpniu.

Zobacz także:

Jak długo utrzymują się przeciwciała po infekcji COVID-19? Wyniki badań naukowców

Opaski telemedyczne dla ozdrowieńców. Ile osób je otrzyma?

U kogo najczęściej pojawia się tzw. długi COVID-19? Badacze znają odpowiedź

Zobacz wideo: "Ta fala będzie się rozpędzała". Minister zdrowia ostrzega przed 4. falą i zachęca do szczepień

Autor: Iza Dorf