Newsy

W Izraelu otwarto szkoły. Konsekwencje okazały się tragiczne

Newsy

Aktualizacja:
Claudiad/ Getty Images

W jednym z liceów w Jerozolimie pojawił się koronawirus, który masowo się rozprzestrzenił. Przewodniczący zespołu doradzającego Izraelskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie pandemii zaapelował, żeby nie powtarzać tego błędu.

Koronawirus w szkołach w Izraelu

Izrael. Kiedy w maju kraj był pewny, że uporał się z epidemią, zaczęto odmrażać gospodarkę. Rząd ogłosił wówczas powrót do szkół. Jak zapowiedziano, tak się stało. 19 maja uczniowie wrócili do ławek. Życie jednak szybko zweryfikowało postanowienia. Jak podaje „The New York Times”, już zaledwie po kilku dniach odnotowano nowe zakażenia.

Najsilniejszym i prawdopodobnie największym na świecie ogniskiem jest liceum w Jerozolimie. Wirus przedostał się do domów uczniów, następnie do innych szkół i okolic, zarażając tym samym setki osób. Na terenie całego Izraela, z powodu innych ognisk, dziesiątki tysięcy uczniów i nauczycieli zostało poddanych kwarantannie.

Przestroga od Izraela

Eli Waxman, profesor Instytutu Nauki Weizmanna i przewodniczący zespołu doradzającego Izraelskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie pandemii, powiedział, ze zarządzenie powrotu do szkół było ogromnym błędem. Dodał, że z zaistniałej sytuacji wynika, że kraje, które opanowały rozprzestrzenianie się wirusa, muszą podjąć surowe środki ostrożności przy ponownym otwieraniu szkół.

Zdecydowanie nie powinni robić tego, co my zrobiliśmy

- zaznaczył.

Koronawirus w Polsce

W Polsce, 6 sierpnia odnotowano kolejny rekord zakażeń - 726 nowych, potwierdzonych przypadków. W 19 powiatach wprowadzono obostrzenia. Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministra Edukacji, 1 września uczniowie normalnie powrócą do szkół. Nie będzie obowiązku zakrywania ust i nosa. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Konferencja Ministerstwa Zdrowia: "Dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach"

Dzieci mogą zarażać tak samo jak dorośli? Nowe badania

Kiedy powrót do szkół? Minister edukacji podał termin

Nieoczekiwany efekt pandemii koronawirusa: więcej ojców na tacierzyńskim

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości