Newsy

Polskie biura podróży odwołują wycieczki do Grecji

Newsy

Scott E Barbour/Getty Images

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce, Grecja wprowadziła obostrzenia dla naszych obywateli. Zgodnie z nimi, od 3 października osoby podróżujące samolotem do tego kraju będą musiały mieć ze sobą negatywny wynik testu molekularnego na COVID-19, wykonany nie później niż 72 godziny przed przylotem. Z tego powodu niektóre biura podróży zdecydowały się odwołać wycieczki do Grecji.

Nowe obostrzenia w Grecji

Ambasada Grecji w Polsce poinformowała o nowych wymogach za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak czytamy na Facebooku, testy na koronawirusa mogą zostać wykonane nawet kilka godzin przed wylotem, pod warunkiem, że pasażer będzie miał przy sobie wynik. Testy starsze będą nieważne.

Ambasada dodała, że nowe obostrzenia dotyczą także obywateli greckich, stałych mieszkańców Grecji i osób podróżujących z istotnych powodów zawodowych. Podróżni powinni zostać poddani badaniu laboratoryjnemu RT-PCR z użyciem wymazu z jamy ustno-gardłowej lub nosogardłowego.

Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej.

Laboratoriami wykonującymi badania RT-PCR powinny być:

  • krajowe laboratoria referencyjne
  • krajowe laboratoria zdrowia publicznego lub
  • prywatne laboratoria, które są akredytowane przez odpowiednie krajowe organy akredytacyjne (niekoniecznie specjalnie dla COVID-19). Certyfikaty, które nie spełniają powyższych kryteriów nie będą akceptowane. Jak zaznaczono, fałszowanie zaświadczenia karane jest przez prawo greckie.

Dzieci poniżej 10. roku życia nie podlegają obowiązkowi wykonywania testu PCR.

Ambasada przypomniała, że podróżujący do Grecji w dalszym ciągu są zobowiązani do wypełnienia formularza PLF i mogą zostać poddani losowym testom po przybyciu na granicę grecką.

Biura odwołują wycieczki

W związku z nowymi restrykcjami niektóre biura podróży w Polsce poinformowały o odwołaniu wycieczek do Grecji.

Jesteśmy zmuszeni odwołać wszystkie czarterowe imprezy turystyczne do Grecji od dnia 3.10.2020 r. Wszyscy Klienci, których dotyczy anulowanie wyjazdu, zostaną poinformowani oficjalną wiadomością

- poinformowało TUI.

Biuro dodało także, że zwrot pieniędzy za anulowane imprezy turystyczne nastąpi w ciągu 14 dni od oficjalnej informacji z anulacją.

Wycieczki odwołał również Rainbow.

Niestety jesteśmy zmuszeni anulować wyjazdy do Grecji od jutra do końca sezonu letniego. Pomimo intensywnych prób złagodzenia wymogów lub odsunięcia ich w czasie nie udało się dojść do porozumienia z władzami greckimi

- poinformowało biuro, a następnie dodało:

Wszelkich, dodatkowych informacji udzielą opiekunowie rezerwacji lub Wakacyjni Doradcy, którzy będą kontaktować się w tej sprawie w przeciągu kilku następnych godzin. Można również zadzwonić bezpośrednio do naszego CallCenter

Z kolei, Itaka zaznaczyła, że oficjalna decyzja dotycząca odwołania wycieczek do Grecji jeszcze nie została podjęta, ale jeżeli tak się stanie to niezwłocznie powiadomi o tym klientów.

Przedstawiciele biura będą kontaktować się ze wszystkimi klientami, których rezerwacja zostanie objęta anulacją, w celu zaprezentowania dostępnych opcji

- podkreślono.

"Liczba nowych przypadków może przekraczać 2 tys. dziennie". Minister zdrowia zapowiada eskalację pandemii w Polsce. Zobaczcie materiał:

>>> Zobacz także:

3-letnia dziewczynka przeszła za balustradę balkonu. Rodzice byli pijani

Donald Trump jest w szpitalu. Prezydent USA ma koronawirusa

Zmarła Dorota Kawęcka. Aktorka znana z serialu "Dom" miała 69 lat

Autor: Iza Dorf

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości