Newsy

Amerykański koncern testuje nowy lek na COVID-19. Trwają już badania kliniczne

Newsy

Moment RFdowell/Getty Images

Amerykański koncern Pfizer rozpoczął testy nad nowym lekiem przeciwwirusowym na COVID-19. Opracowany przez firmę farmaceutyk ma być podawany doustnie i stosowany w leczeniu pierwszych objawów infekcji.

Nowe leki na COVID-19 Pfizera

Badany lek jest inhibitorem proteazy, który zapobiega namnażaniu się wirusa w komórkach. Preparaty opierające się na tym samym mechanizmie są z powodzeniem stosowane w leczeniu innych chorób wirusowych, takich jak HIV czy wirusowe zapalenie wątroby typu C - zaznacza Pfizer.

- Opracowaliśmy ten lek jako substancję podawaną doustnie, która będzie mogła być przepisywana po pierwszych symptomach infekcji, bez konieczności hospitalizowania pacjenta - powiedział odpowiadający za badania medyczne w firmie dr Mikael Dolsten.

Lek na koronawirusa - trwają badania kliniczne

Koncern prowadzi już badania kliniczne nad inhibitorem proteazy podawanym dożylnie. Uczestnikami tych testów są chorzy na COVID-19 leczeni w szpitalach.

- Dzięki tym dwóm lekom może uda się stworzyć kompleksowy model leczenia z COVID-19, który uzupełni szczepienia - podkreślił Dolsten.

Amerykański Pfizer wraz z niemiecką spółką BioNTech wyprodukował pierwszą zaakceptowaną w państwach zachodnich szczepionkę przeciwko COVID-19. W pracach nad doustnym lekiem na tę chorobę bardziej zaawansowane są jednak koncerny Merck i Roche, których preparaty są już w kolejnej fazie badań klinicznych.

Czy polscy naukowcy mają lek na COVID-19?

Zobacz także:

Szczepienia przeciw COVID-19. Czy i kiedy można zmienić termin szczepienia?

Nieoficjalnie: będą kolejne obostrzenia. Czy wśród nich ma być zakaz przemieszczania się w czasie Wielkanocy?

Rekord zakażeń COVID-19 w Polsce. Michał Dworczyk: "Obostrzenia będą niezbędne"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości