Newsy

Obowiązkowe maseczki w szkołach? Zapadła decyzja

Newsy

Autor:
Jola
Marat

Pandemia koronawirusa nie ustępuje, a obowiązujące obostrzenia związane z COVID-19 wciąż się zmieniają. Opublikowano aktualizację rozporządzenia dotyczącą ograniczeń i zakazów. Modyfikacje dotyczą m.in. maseczek w szkołach. W jakich sytuacjach uczniowie są zobowiązani do ich noszenia?

Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 października 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii określa zasady obowiązujące uczniów, studentów i pracowników placówek edukacyjnych.

Czy uczniowie muszą nosić maseczki?

W rozporządzeniu z 28 października 2021 r. zmieniono zasady dotyczące noszenia maseczek w szkołach i na uczelniach. Od 31 października 2021 r. uczniowie i pracownicy szkół mają obowiązek zakrywania ust i nosa w czasie przerw. Ostateczną decyzję jednak pozostawiono kierującemu podmiotem, który może zdecydować o odwołaniu nakazu. Przepisy nie zmieniają się w przypadku przedszkoli i żłobków, gdzie dzieci i osoby tam zatrudnione są zwolnione z konieczności noszenia maseczek. Tu również postawiono furtkę dla zarządzającego jednostką, który może postanowić inaczej.

- Z uwagi na fakt, że w przerwach między zajęciami (jak również podczas zajęć świetlicowych w szkołach) studenci oraz uczniowie mają kontakt ze zdecydowanie większą liczbą innych osób (przebywają w niehomogenicznych grupach osób), w tym w sposób utrudniający zachowanie dystansu, np. w czasie przebywania w szatniach, czy też w stołówkach albo przemieszczania się między pomieszczeniami, w których odbywają się zajęcia - czytamy w uzasadnieniu.

Aktualizacja przewiduje także przedłużenie obowiązywania aktualnych obostrzeń do 31 listopada 2021 r. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 października 2021 r.

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach Źródło: Dzień Dobry TVN

Kolejny rekord zakażeń COVID-19

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w piątek, 29 października odnotowano 9 387 zakażeń koronawirusem i jest to trzeci dzień z rzędu, w którym padają kolejne rekordy liczby nowych przypadków COVID-19 w czwartej fali pandemii. Próg 9 tys. zakażeń ostatni raz przekroczyliśmy 24 kwietnia 2021 r. Poinformowano wtedy, że 9 150 osób uzyskało pozytywny wynik testu.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Jola Marat

Źródło zdjęcia głównego: NIKOLA MILJKOVIC/Getty Images

Pozostałe wiadomości