Newsy

Negowanie pandemii działa jak demencja? "Wszystko zaczyna się od niezdolności do rozróżnienia informacji"

Newsy

Aktualizacja:
svetikd/Getty Images

Włoska biolog Barbara Gallavotti stwierdziła, że negowanie pandemii można porównać do demencji. Jej zdaniem, w przypadku "negacjonistów koronawirusa" część mózgu odpowiadająca za myślenie racjonalne opakowuje te fałszywe informacje w taki sposób, by stały się przekonujące.

Negowanie koronawirusa a demencja

W wywiadzie telewizyjnym dla stacji La7 włoska uczona i popularyzatorka wiedzy wyjaśniła:

Uważam, że negacjonista to prawie zawsze osoba postępująca w dobrej wierze. Tak, jak dzieje się w pewnych formach demencji, w których zmysły komunikują mózgowi fałszywe informacje, analogicznie w przypadku negacjonistów wszystko zaczyna się od niezdolności do rozróżnienia informacji uzasadnionych od bezpodstawnych

Następnie Barbara Gallavotti dodała:

Część mózgu odpowiadająca za myślenie racjonalne opakowuje te fałszywe informacje w taki sposób, by stały się przekonujące

Jak zaznaczyła, "negacjonizm jest najlepszym sojusznikiem wirusa".

Dane dotyczące koronawirusa

Wiele osób na całym świecie neguje istnienie Covid-19, co szczególnie objawia się lekceważącym stosunkiem do zaleceń dotyczących stosowania metod ochrony przed zakażeniem. Koronasceptycy twierdzą m.in., że pandemia to spisek "światowego rządu" albo polityków, mediów i firm farmaceutycznych, lekarze dostają pieniądze za wypisywanie kart zgonów z powodu COVID-19, na łóżkach szpitalnych leżą statyści.

Tymczasem w Polsce liczba zakażonych nie maleje. Według danych Ministerstwa Zdrowia od początku pandemii potwierdzono 618 813 przypadków zakażenia wirusem SARS-Cov-2, natomiast 8 805 osoby zmarły.

Z kolei w raporcie z 11 listopada MZ podało, że badania laboratoryjne przeprowadzone w ostatniej dobie potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 25 221 osób. Nowe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (4066), wielkopolskiego (3081), małopolskiego (2947), dolnośląskiego (2661), mazowieckiego (1976), lubelskiego (1449), łódzkiego (1443), pomorskiego (1321), podkarpackiego (1152), opolskiego (910), zachodniopomorskiego (852), kujawsko-pomorskiego (792), lubuskiego (791), podlaskiego (662), warmińsko-mazurskiego (618), świętokrzyskiego (500). Z powodu COVID-19 zmarło 75 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 355 osób.

Alżbieta Lenska o swoim rodzinnym doświadczeniu z koronawirusem. "Trwało to prawie 4 tygodnie":

>>> Zobacz także:

Rzeczywistość polskich szpitali według lekarza: "Wszędzie brakuje miejsc, ludzie zaczynają masowo umierać"

Paulina Młynarska z apelem do tych, którzy nie wierzą w pandemię. "Przekazuję info od taty mojej córki"

Dr Paweł Grzesiowski: "Mamy pierwsze efekty zamknięcia szkół"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości