Newsy

Szczepionka przeciw Covid-19. Niemiecka firma rozpoczyna testy

Newsy

Cravetiger/Getty Images

Obecnie na świecie testowanych jest na ludziach 11 szczepionek przeciwko koronawirusowi. W czerwcu 2020 roku liczba ta wzrośnie, ponieważ swój produkt zamierza testować firma CureVac. Zatwierdzenie szczepionki, przy sprzyjających warunkach, może nastąpić w połowie 2021 r.

Firma CureVac rozpoczyna testy

W najbliższej fazie badań 144 uczestników w Niemczech i Belgii otrzyma różne dawki szczepionki, a kolejne 24 osoby otrzymają placebo.

Większa próba następnej fazy testów może rozpocząć się we wrześniu lub październiku, pod warunkiem, że wyniki obecnej fazy będą obiecujące - podała firma.

Zatwierdzenie szczepionki w sprzyjających warunkach może nastąpić zatem w połowie przyszłego roku

- powiedział na telekonferencji dyrektor generalny CureVac Franz-Werner Haas.

Niemiecki organ regulacji spraw szczepionek, Instytut im. Paula Ehrlicha (PEI), przekazał natomiast, że jeśli wyniki badań okażą się „bardzo dobre”, możliwe będzie sformułowanie wniosku o zatwierdzenie już na początku przyszłego roku.

11 eksperymentalnych szczepionek

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia na swojej stronie internetowej 11 obecnie testowanych na ludziach eksperymentalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi. W Niemczech testy rozpoczął już rywal CureVac, BioNTech.

Niemcy, Francja, Włochy i Holandia podpisały 13 czerwca umowę z firmą farmaceutyczną AstraZeneca na dostawę 400 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, opracowywanej przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

>>> Zobacz także:

Polka w USA badająca mutacje koronawirusa: „SARS-CoV-2 ma własny mechanizm korekty". Co to oznacza?

Koronawirus u norek. Pierwszy znany przypadek zarażenia człowieka przez zwierzę

Czy psy wykrywają koronawirusa? Badacze właśnie to sprawdzają

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości