Lockdown w Europie. Gdzie obowiązują najsurowsze restrykcje?

Puste miasto
Henryk Sadura/Getty Images
Źródło: Moment RF
Na przedłużenie lockdownu decydują się kolejne kraje. Mimo że szczepionki na COVID-19 są już dostępne i prowadzone są szczepienia, to koronawirus nie odpuszcza. Jakie obostrzenia obowiązują w europejskich krajach i do kiedy zostały przedłużone?

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 nie zwalnia tempa. W wielu europejskich krajach liczba nowych zakażeń nadal jest bardzo wysoka. Sytuacji nie poprawiło pojawienie się szczepionki i rozpoczęcie masowych szczepień, dlatego też kolejne kraje decydują się przedłużyć lockdown lub wprowadzają nowe obostrzenia, które pomogą zatrzymać transmisję wirusa.

Jakie obostrzenia obowiązują w Europie?

Niemcy

Od 11 stycznia członkowie jednego gospodarstwa domowego mogą się spotykać najwyżej z jedną inną osobą spoza swojego domu. W powiatach, w których odnotowuje się najwięcej zakażeń, obywatele będą mogli się przemieszczać najdalej na 15 km od miejsca zamieszkania. Wszyscy, którzy przyjadą do Niemiec będą musieli przejść 10-dniową kwarantannę i na 48 godz. przed wjazdem do tego kraju, lub bezpośrednio po tym, przejść badanie na obecność koronawirusa. Zamknięte są szkoły i przedszkola, sklepy niesprzedające podstawowego asortymentu. Restauracje wydają jedzenie tylko na wynos. Obostrzenia będą obowiązywały co najmniej do końca stycznia.

Anglia

Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa SARS-CoV-2 zmusiło brytyjski rząd do wprowadzenia kolejnej kwarantanny. Od 4 stycznia nie można wychodzić z domu bez uzasadnionego powodu, nie działają szkoły (czynne pozostają żłobki i przedszkola). Puby, bary i restauracje mogą wydawać jedzenie tylko na wynos (sprzedaż alkoholu nie jest dopuszczona) i z dowozem. Zamknięte pozostają sklepy, które nie sprzedają towarów pierwszej potrzeby, punkty usługowe, obiekty sportowe i rozrywkowe. Prywatne spotkania są zasadniczo zabronione poza tzw. bańkami wsparcia obejmującymi osoby mieszkające samotnie lub koniecznością opieki nad dziećmi. Obostrzenia najprawdopodobniej będą utrzymane do połowy lutego.

Podobne ograniczenia obowiązują na terenie niemal całej Szkocji, w Irlandii Północnej i w Walii.

Irlandia

Od 11 stycznia szkoły pracują w trybie zdalnym, jedynie uczniowie przygotowujący się do egzaminów kończących szkołę średnią mogą uczestniczyć w zajęciach trzy razy w tygodniu. Wstrzymane zostały prace na budowach i przy remontach, które nie są uznane za niezbędne. Dodatkowo nie można wychodzić z domu bez wyraźnego uzasadnienia, zamknięte pozostają placówki handlowe i usługowe, które nie zaspokajają najważniejszych potrzeb. Obostrzenia potrwają co najmniej do końca stycznia.

Czechy

Wszystkie wprowadzone w Czechach obostrzenia będą obowiązywały co najmniej do 22 stycznia. Czesi mają m.in. zakaz wychodzenia z domu między 21. a 5. rano. Zamknięto większość sklepów i zakładów usługowych, hoteli, restauracji i miejsc rozrywki. Nauka w szkołach odbywa się w trybie zdalnym. Władze zdecydowały również o zamknięciu stacji i wyciągów narciarskich.

Słowacja

Od 11 stycznia, by wyjść z domu m.in. do pracy, na spacer lub z dziećmi do szkoły Słowacy muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2. W regionie, w którym w ciągu ostatniego tygodnia zakażenie wykryto u ponad 1 proc. populacji przeprowadzane są masowe testy na obecność koronawirusa. Na terenie całej Słowacji obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionej przyczyny, otwarte są jedynie sklepy spożywcze, apteki i stacje benzynowe, psy można wyprowadzać jedynie na odległość kilometra od miejsca zamieszkania.

Węgry

Władze Węgier zapowiedziały utrzymanie związanych z epidemią ograniczeń do 1 lutego. Między godz. 20. a 5. rano obowiązuje godzina policyjna, nauka w szkołach średnich i na uczelniach prowadzona jest zdalnie, zamknięte są hotele i restauracje, zakazane jest też organizowanie zgromadzeń.

Francja

Do 20 stycznia zamknięte pozostaną restauracje, placówki kultury i miejsca rozrywki, a także wyciągi narciarskie. Do tego czasu będzie też obowiązywała godzina policyjna. Między 20. a 6. rano Francuzi mogą wychodzić tylko w ściśle określonych przypadkach, do tego muszą mieć specjalne zaświadczenie. W 15 departamentach ograniczenie wydłużono i domu nie można opuszczać już od godz. 18. Ograniczenie to - najprawdopodobniej - będzie obowiązywać "do odwołania".

Hiszpania

W całej Hiszpanii od godz. 23. do 6. rano obowiązuje godzina policyjna. Wiele regionów wprowadziło dalsze ograniczenia, ale rząd centralny nie planuje na razie zaostrzać restrykcji w całym kraju. Otwarte pozostają tylko sklepy o powierzchni mniejszej niż 400 m kw. oferujące podstawowe produkty; nie można opuszczać gminy swojego zamieszkania; w weekend nie wolno wychodzić z domu bez uzasadnionego powodu.

Włochy

Do 15 stycznia utrzymany zostaje m.in. zakaz podróżowania między prowincjami kraju bez ważnej przyczyny czy trwająca od godz. 22. do 5. rano godzina policyjna. Bary i restauracje muszą być zamykane najpóźniej o godz. 18, nie działają baseny, siłownie, kina i teatry.

Portugalia

Na terenie niemal całej Portugalii od soboty do poniedziałku obowiązuje zakaz opuszczania domu bez uzasadnionej przyczyny między godz. 13 a 5 rano. W najbardziej dotkniętych przez epidemię powiatach do 15 stycznia w dni powszednie obowiązuje godzina policyjna - z domu nie można wychodzić między godziną 23. a 5. rano. W całym kraju ograniczono czas pracy sklepów i restauracji.

Cypr

Na Cyprze obowiązuję obecnie trzytygodniowa kwarantanna. Podczas jej trwania mieszkańcy mogą wychodzić ze swoich domów tylko dwa razy dziennie po uprzednim wysłaniu specjalnego SMS-a. Wśród katalogu dozwolonych powodów opuszczenia domu są m.in. zakupy, praca, wizyta u lekarza, ale też spacer czy podróż nad morze, by popływać lub łowić ryby. Otwarte będą tylko sklepy z najpotrzebniejszym asortymentem, zamknięte - szkoły, kina i place zabaw. Zabronione są wszelkie spotkania towarzyskie.

Holandia

Lockdown przedłużyła także Holandia. Władze tego kraju zdecydowały, że wprowadzone obostrzenia zostaną utrzymane co najmniej do 9 lutego. Wszystkie szkoły i większość sklepów zostały w Holandii zamknięte w połowie grudnia, zamknięte są również bary i restauracje. Nieczynne są obiekty publiczne, takie jak kina, muzea i biblioteki. Istnieją również ścisłe ograniczenia dotyczące liczby osób biorących udział w spotkaniach zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Rząd rozważa także wprowadzenie godziny policyjnej.

Koronawirus w Polsce. Jakie obowiązują obostrzenia?

W Polsce od 28 grudnia obowiązuje tzw. narodowa kwarantanna. Oznacza to, że zamknięte są hotele, stoki narciarskie, galerie handlowe, siłownie, baseny czy kluby fitness (mogą z nich korzystać tylko te osoby, które trenują jakąś dyscyplinę sportu). Zamknięte są restauracje. Mogą wydawać jedzenie tylko na wynos. Otwarte pozostają sklepy spożywcze (między 10.00 a 12.00 zakupy mogą robić jedynie seniorzy), apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, sklepy budowalne, sklepy meblowe, sklepy motoryzacyjne, sklepy usług telekomunikacyjnych oraz stacje paliw.

Dodatkowo obowiązuje zakaz organizacji wesel oraz zgromadzeń (powyżej 5 osób). W sklepach i w miejscach kultu na 15 metrach kwadratowych może przebywać tylko jedna osoba.

Szkoły działają w trybie zdalnym, jedynie uczniowie klas I-III 18 stycznia wrócą do szkół.

Powyższe ograniczenia mają obowiązywać do końca stycznia.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus? Zobacz wideo z Dzień Dobry TVN:

Zobacz także:

Wstrząs anafilaktyczny jedną z postaw do odszkodowania po przyjęciu szczepionki COVID-19. Jakie warunki jeszcze trzeba spełnić?

Wieści z Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta II i książę Filip zaszczepieni przeciwko COVID-19

Chorowała na koronawirusa 4 miesiące. Wykryto u niej aż 18 mutacji COVID-19

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zdradza sekrety córki jej ojcu. Psycholog: "To może mieć długofalowe konsekwencje"

Zdradza sekrety córki jej ojcu. Psycholog: "To może mieć długofalowe konsekwencje"

Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

Co to jest socjoseksualność? "Pod spodem jest prawdopodobnie nieszczęśliwa i samotna osoba"

Co to jest socjoseksualność? "Pod spodem jest prawdopodobnie nieszczęśliwa i samotna osoba"

Łukasz Orbitowski zmierzył się z Małgorzatą Rozenek-Majdan. Co musieli zrobić? "Czujesz fizyczny ból"

Łukasz Orbitowski zmierzył się z Małgorzatą Rozenek-Majdan. Co musieli zrobić? "Czujesz fizyczny ból"

Chcesz wygładzić zmarszczki i ujędrnić skórę twarzy? Sprawdź, który kolagen zacząć suplementować
Materiał promocyjny

Chcesz wygładzić zmarszczki i ujędrnić skórę twarzy? Sprawdź, który kolagen zacząć suplementować

"Milionerzy". Kto żyje w Ćottogramie? Uczestniczka wahała się do ostatniej chwili

"Milionerzy". Kto żyje w Ćottogramie? Uczestniczka wahała się do ostatniej chwili

Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"
Materiał promocyjny

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"

"Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń
Materiał promocyjny

"Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
Materiał promocyjny

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

Jak zrobić pizzę idealną? Swój sekret zdradził uczestnikom "MasterChef Nastolatki" mistrz pizzy Valerio Valle

Jak zrobić pizzę idealną? Swój sekret zdradził uczestnikom "MasterChef Nastolatki" mistrz pizzy Valerio Valle

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
Materiał promocyjny

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego