Newsy

Sześć krajów zniknęło z listy "bezpiecznych podróży". Kto może się spodziewać większych kontroli?

Newsy

Klaus Vedfelt/Getty Images

Stany Zjednoczone, Izrael, Kosowo, Liban, Czarnogóra oraz Macedonia Północna zniknęły z listy "bezpiecznych podróży". Oznacza to, że obywatele tych krajów, którzy zdecydują się odwiedzić państwa należące do Unii Europejskiej, będą podlegać ściślejszym kontrolom.

Lista "bezpiecznych podróży" - po co powstała?

Lista ma na celu ujednolicenie zasad podróżowania w całej Unii Europejskiej. Nie wiąże ona jednak poszczególnych krajów UE, które mają swobodę w ustalaniu własnej polityki granicznej. Lista jest także sukcesywnie aktualizowana w oparciu o najnowsze dane dotyczące zachorowań na COVID-19.

Jak wskazuje Reuters, już niektóre kraje UE, takie jak Niemcy i Belgia, klasyfikują Stany Zjednoczone jako oznaczone na czerwono, co oznacza wymóg testów i kwarantanny, podczas gdy dla Francji i Holandii, Stany Zjednoczone są klasyfikowane jako kraj bezpieczny, jeśli chodzi o kwestie pandemiczne.

Kto może bez problemów podróżować po krajach Unii Europejskiej?

Wykaz UE obejmuje obecnie 17 krajów, w tym Kanadę, Japonię i Nową Zelandię.

Warto dodać, że Unia Europejska nadal wpuszcza na swoje terytorium większość odwiedzających spoza wspólnoty, którzy są w pełni zaszczepieni. Mimo to są państwa, w których obowiązują testy i okres kwarantanny, w zależności od kraju przybycia do UE.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Podniebnie podróże w czasie pandemii

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości