Newsy

Kiedy skończy się ostra faza pandemii? WHO podało przybliżoną datę

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
businessinsider.com.pl
Model koronawirusa

Dr Mike Ryan dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych jest zdania, że ostra faza pandemii COVID-19 być może zakończy się w 2022 roku. Czy to oznacza, że koronawirus zniknie i przestanie nam zagrażać?

Kiedy skończy się pandemia?

Władze Światowej Organizacji Zdrowia są zdania, że Delta i Omikron to teraz bliźniacze zagrożenia, które wywołują rekordową liczbę zakażeń i prowadzące do wzrostu hospitalizacji i zgonów. - Jestem bardzo zaniepokojony tym, że wysoce zaraźliwy wariant Omikron, szerzący się w tym samym czasie co Delta, wywoła lawinę zakażeń - mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.

Ekspert ponowił swój apel do rządów o równą dystrybucję szczepionek przeciw COVID-19 na świecie. Dodał, że skupienie się bogatych państwa na podawaniu dawki przypominającej może sprawić, że w biedniejszych krajach zacznie brakować szczepionek.

Szef WHO podkreślił, że WHO chce, aby do połowy 2022 roku 70 proc. mieszkańców wszystkich państw świata było zaszczepionych. - To pomoże w zakończeniu ostrej fazy pandemii — podkreślił. Trzeba jednak podkreślić, że nie będzie to oznaczało, że koronawirus SARS-CoV-2 zniknie.

Dwa lata z pandemią

Ze statystyk WHO wynika, że tylko w ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia na świecie wykrywano niemal 900 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. USA, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania — odnotowują największą dzienną liczbę nowych zakażeń od początku pandemii. Ten wzrost jest spowodowany pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - Omikron. Jest on bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze odmiany wirusa, ale - jak sugerują badania - wywołana nim infekcja jest znacznie łagodniejsza.

Dokładnie 31 grudnia miną dwa lata, od chwili, gdy Chiny poinformowały WHO o pierwszych przypadkach zakażenia nowym koronawirusem, którego wykryto w mieście Wuhan. Od tamtej pory SARS-CoV-2 wykryto u ponad 282 mln osób, z których ponad 5,7 mln zmarło.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: businessinsider.com.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mohammed Haneefa Nizamudeen/Getty Images

Pozostałe wiadomości