Newsy

Do Wielkiej Brytanii wjedziemy tylko z negatywnym testem na koronawirusa. Od kiedy obowiązują nowe zasady?

Newsy

Aktualizacja:
Moment RFStefan Cristian Cioata/Getty Images

Osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii będą musiały mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Musi być on wykonany w ciągu 72 godzin przed wyjazdem. Nowe zasady wejdą w życie w przyszłym tygodniu i będą obowiązywały również obywateli brytyjskich.

- Nowe zasady wejdą w życie prawdopodobnie w przyszłą środę lub czwartek - zapowiedział w piątek minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps.

Wjazd do Wielkiej Brytanii bez testu na koronawirusa - co za to grozi

Brak testu z negatywnym wynikiem będzie skutkował natychmiastowym nałożeniem grzywny w wysokości 500 funtów. Jak podkreślono, test nie zwalnia z obowiązku izolacji w przypadku przyjazdu z kraju, który nie znajduje się na liście bezpiecznych, ani z przestrzegania ograniczeń w przemieszczaniu się, wprowadzonych w ramach lockdownu. Nadal trzeba będzie także podawać dane na temat planowanego miejsca pobytu w pierwszych 14 dniach po przyjeździe. Obowiązkowa izolacja po przyjeździe z zagranicy wynosi 10 dni, ale można ją skrócić w przypadku wykonania w piątym dniu po przyjeździe odpłatnego testu.

- Mamy już wprowadzone znaczące środki zapobiegające importowaniu przypadków COVID-19, ale wraz z rozwojem nowych szczepów tego wirusa za granicą musimy podjąć dalsze środki ostrożności. Wraz z istniejącym obowiązkowym okresem izolowania się pasażerów wracających z krajów wysokiego ryzyka testy przed odlotem zapewnią dalszą linię obrony - oświadczył Shapps.

Kto nie musi przedstawiać negatywnego testu na koronawirusa?

Z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu zwolnione będą dzieci poniżej 11. roku życia, przewoźnicy w ruchu towarowym i pasażerskim, osoby przyjeżdżające z krajów, w których nie ma odpowiedniej infrastruktury do ich przeprowadzenia, choć w tym przypadku szczegóły zostaną jeszcze doprecyzowane, oraz przyjeżdżający z Irlandii, która ma umowę z Wielką Brytanią o wspólnej przestrzeni podróżnej.

Nowe zasady wjazdu odnosić się będą do Anglii, Szkocji i Walii, ale trwają rozmowy z rządem Irlandii Północnej na temat objęcia nimi także tej części kraju.

Zobacz też:

Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe? Premier Gowin mówi o dacie

Szczepionka przeciw COVID-19 firmy Moderna dopuszczona do użytku. Jakie wywołuje skutki uboczne?

Życie po zakażeniu COVID-19. Po jakim czasie ustępują powikłania?

Zobacz wideo: Pandemia COVID-19 a ferie zimowe. Czy można odwiedzić rodzinę w innym mieście?

Autor: Małgorzata Kaferska-Łysek

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości