Newsy

Życie po zakażeniu COVID-19. Po jakim czasie ustępują powikłania?

Newsy

E+izusek/Getty Images

Uciążliwe dolegliwości po zakażeniu koronawirusem mogą utrzymywać się jeszcze przez wiele miesięcy po przejściu ostrej fazy infekcji i negatywnie wpływać na aktywność zawodową – wykazały nowe obszerne badania. Co to jest długi COVID i jakie objawy o nim świadczą?

Długi COVID to według specjalistów infekcja koronawirusowa, która przechodzi w stan przewlekły, a jej objawy nie mijają nawet po wielu miesiącach od wykrycia zakażenia wirusem SARS-COV-2. Naukowcy bacznie się przyglądają temu nowemu zjawisku, a ich ustalenia są coraz bardziej niepokojące.

Jakie objawy mogą się utrzymywać po zakażeniu koronawirusem?

Autorami jednego z największych dotychczas badań na temat odległych skutków zakażenia koronawirusem są naukowcy, którzy w większości sami przeszli COVID-19. Przeprowadzili oni ankietę wśród 3762 osób, które przechorowały COVID-19. Respondenci mieli od 18 do 80 lat, pochodzili z 56 krajów i odpowiadali w dziewięciu różnych językach na 257 pytań.

Ozdrowieńcy zgłosili badaczom aż 205 różnego rodzaju przykrych objawów, występujących w 10 układach i narządach! Dolegliwości utrzymywały się ponad pół roku po wykryciu zakażenia koronawirusem.

Najczęstsze pocovidowe dolegliwości, które utrzymywały się po sześciu miesiącach, to:

 • zmęczenie,
 • złe samopoczucie po wysiłku,
 • zaburzenia funkcji poznawczych („mgła mózgowa”),
 • bóle głowy,
 • problemy z pamięcią,
 • bezsenność,
 • bóle mięśni,
 • kołatanie serca,
 • duszność, zawroty głowy,
 • problemy z równowagą,
 • zaburzenia mowy.

Powrót do pracy po zakażeniu COVID-19

Naukowcy zwrócili uwagę, że dolegliwości typowe dla długiego COVIDU mogą znacznie utrudniać powrót do aktywności sprzed zakażenia.

Badania wykazały bowiem, że do najczęstszych i najtrwalszych objawów należą nieprawidłowości neurologiczne, takie jak zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych. Doświadczyło ich ponad 85 proc. ankietowanych ozdrowieńców. Co więcej, autorzy badania stwierdzili, że dolegliwości były tak samo częste we wszystkich grupach wiekowych i miały istotny wpływ na zdolność respondentów do pracy.

W związku z pocovidowymi dolegliwościami 45 procent badanych zgłosiło potrzebę skrócenia harmonogramu pracy w porównaniu z okresem przed chorobą, a około 22 proc. nie pracowało ze względu na stan zdrowia.

Prawie 86 proc. badanych doświadczyło nawrotów dolegliwości po zakażeniu koronawirusem, najczęściej wywołanych aktywnością fizyczną, stresem, wysiłkiem fizycznym i aktywnością umysłową.

Jak dojść do siebie po COVID-19?

Długi COVID to nowe zjawisko (podobnie jak sam koronawirus SARS-CoV-2). Naukowcy i lekarze jeszcze nie wiedzą, dlaczego w niektórych przypadkach po zakażeniu koronawirusem objawy chorobowe utrzymują się tak długo. Niestety nie wiedzą też, jak można pomóc chorym.

- To rozdział, który nie został jeszcze napisany w podręcznikach medycznych i nie ma prawie żadnych ważnych artykułów naukowych na ten temat. Nikt nie może zająć się tym stanem, dopóki nie będziemy lepiej wiedzieli, co się dzieje - odniósł się do kwestii leczenia objawów pocovidowych Danny Altmann, profesor immunologii w Imperial College London.

W wielu krajach dopiero opracowuje się programy właściwej opieki zdrowotnej dla pacjentów, którzy doświadczają odległych skutków zakażenia koronawirusem. Naukowcy cały czas badają, jaki jest "rzeczywisty wpływ zakażenia Sars-CoV-2 na zdrowie mózgu".

Zobacz też:

Do Polski trafi aż 6 różnych szczepionek. Co o nich wiadomo?

Nowa mutacja koronawirusa z RPA. Według naukowców jest bardziej zaraźliwa i może być odporna na szczepionkę

Infekcja między dawkami szczepień przeciwko COVID-19. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zobacz wideo: Przychodnia w Czeladzi przyjmuje pacjentów z komplikacjami po przebytym zakażeniu COVID 19

Autor: Małgorzata Kaferska-Łysek

Źródło: www.theguardian.com

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości