Newsy

XVIII Konkurs Chopinowski. Bruce Liu zwycięzcą

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Copyright Andy Catlin/Getty Images18 Konkurs Chopinowski

Bruce (Xiaoyu) Liu wygrał XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wyniki zostały ogłoszone w nocy z 21/22 października. Kim są laureaci i jakie otrzymali nagrody?

XVIII Konkurs Chopinowski rozstrzygnięty

Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie Artur Szklener ogłosił decyzję jury w nocy ze środy na czwartek, z 21 na 22 października. Werdykt ogłoszono po godzinie 2, a nie, jak wcześniej zakładano - o 23:30. W finale wzięło udział aż 12 uczestników, czyli o dwie osoby więcej, niż przewidywał dotychczasowy regulamin.

Co ciekawe, trzech pianistów otrzymało tę samą liczbę punktów i jury bardzo długo debatowało nad tym, czy jest możliwe, żeby dostali ex aequo tę samą nagrodę - zdecydowano się na dwóch. Ostatecznie wyróżnionych zostało łącznie ośmioro muzyków, w tym Polak Jakub Kuszlik, który zajął czwarte miejsce.

Jeśli chodzi o zwycięzcę konkursu, został on wskazany jednoznacznie. Artur Szklener podkreślił, że w przypadku Bruce'a Liu jurorzy nie mieli żadnych wątpliwości. Zwycięzca reprezentował Kanadę. Zdobył złoty medal i nagrodę w wysokości 40 tys. euro.

XVIII Konkurs Chopinowski 2021. Laureaci i nagrody

  • I nagroda - Bruce (Xiaoyu) Liu (Kanada) - 40 tys. euro
  • II nagroda - ex aequo - Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia) i Kyohei Sorita (Japonia) - 30 tys. euro
  • III nagroda - Martin Garcia Garcia (Hiszpania) - 20 tys. euro
  • IV nagroda - ex aequo - Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska) - 15 tys. euro
  • V nagroda - Leonora Armellini (Włochy) - 10 tys. euro
  • VI nagroda - J J Jun Li Bui (Kanada) - 7 tys. euro

Pozostałe nagrody:

  • Nagroda za najlepsze wykonanie mazurków ufundowana przez Polskie Radio - Jakub Kuszlik (Polska) - 5 tys. euro
  • Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu ufundowana przez Filharmonię Narodową - Martin Garcia Garcia (Hiszpania) - 5 tys. euro
  • Nagroda za najlepsze wykonanie sonaty ufundowana przez Krystiana Zimermana - Aleksander Gadjiev (Włochy/Słowenia) - 10 tys. euro

Bruce (Xiaoyu) Liu o zwycięstwie w Konkursie Chopinowskim

Niedługo po ogłoszeniu wyniku Konkursu Chopinowskiego przez jury jego zwycięzca powiedział:

Naprawdę nie wiem, co powiedzieć. To jest wspaniałe uczucie stać tutaj. To była wspaniała przygoda grać z tymi wspaniałymi ludźmi Chopina na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Było to wielkie przeżycie. Na pewno cieszy się moja rodzina i przyjaciele. Ja naprawdę nie mam słów, to wielkie przeżycie i radość.

Postanowił również zmotywować innych do działania:

Jeśli masz pasję do czegoś, po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to, co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie. Na swojej drodze zawsze napotkasz porażki, problemy i negatywne osoby, w takich momentach, musisz podążać dalej i nie poddawać się.

Zobacz także:

Zobacz wideo: "Bardzo wybitni młodzi artyści, jest wśród nich zwycięzca". Trwają finałowe przesłuchania Konkursu Chopinowskiego

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Copyright Andy Catlin/Getty Images

Pozostałe wiadomości