Newsy

Koniec roku szkolnego: jak będzie wyglądało rozdanie świadectw? MEN przedstawiło swoje stanowisko

Newsy

SDI Productions/Getty Images

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska, to dyrektor szkoły wyznaczy termin i formę wydania uczniom świadectwa. Może zdecydować, że odbiór świadectw nastąpi w trybie indywidualnym, może wskazać godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów.

W związku z epidemią od 12 marca 2020 r. zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Od 25 maja w szkołach podstawowych są organizowane zajęcia dla uczniów klas I-III. Forma zajęć dla nich ma zależeć od warunków epidemicznych w gminie i od możliwości spełnienia wytycznych sanitarnych. Organizowane są też w szkołach stacjonarne konsultacje dla uczniów. Jednocześnie nadal prowadzona jest nauka zdalna.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w poniedziałek na konferencji prasowej poinformował, że do planowanego zakończenia zajęć dydaktycznych będzie realizowane kształcenie na odległość.

Wręczenie świadectw

Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach i placówkach kończą się w tym roku szkolnym 26 czerwca. W tym dniu uczniom wydawane są świadectwa szkolne – 26 czerwca to data wpisywana na świadectwie promocyjnym. Po stronie dyrektora szkoły pozostaje decyzja o formie i terminie wydania świadectw uczniom

– poinformowała PAP rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska pytana o to, jak będzie wyglądać zakończenie roku szkolnego 2019/2020 dla uczniów.

Mając na uwadze obowiązujące ograniczenia spowodowane epidemią, w tym ograniczenie stacjonarnej pracy szkół i placówek, dyrektor może ustalić odbiór świadectw w trybie indywidualnym. Może on wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów. Jest możliwość, aby uczeń odebrał swoje świadectwo również w innym dniu. Wszystko zależy od tego, jak wielu uczniów liczy dana szkoła

– wskazała rzeczniczka. Podkreśliła, że najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli.

Wytyczne co do zakończenia roku szkolnego?

Ostrowska pytana, czy MEN planuje przygotować wytyczne dla szkół, dotyczące zakończenia roku szkolnego, odpowiedziała:

Nie będziemy wydawali dodatkowych wytycznych ani zaleceń w tej kwestii. Apelujemy do dyrektorów szkół i placówek o przestrzeganie zaleceń ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego.

Podobnie wyglądało pod koniec kwietnia tego roku zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla tegorocznych maturzystów. Także wówczas to dyrektorzy szkół mieli określić taki tryb odbioru przez uczniów świadectw ukończenia szkoły, by był on bezpieczny.

>>> Zobacz także:

Szkoły i przedszkola w Starachowicach zamknięte po wykryciu koronawirusa. Zakażonych jest dwoje dzieci

Rzecznik Praw Dziecka: "Proszę o to, aby oceny dla wszystkich uczniów w Polsce były plus jeden"

Jak będą wystawiane oceny w tym roku szkolnym? "To stresująca sytuacja również dla nauczycieli"

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości