Newsy

Koncerty tylko dla zaszczepionych - czy to dobry pomysł? "Szczepienia mogą sprawić, że COVID-19 będzie taką samą chorobą, jak przeziębienie"

Newsy

Pandemia powili odpuszcza. Rząd uwalnia kolejne gałęzie gospodarki. Można już organizować wydarzenia kulturalne oraz koncerty. Niestety, w przypadku tych ostatnich pojawiła się informacja, że w niektórych z nich będą mogły uczestniczyć tylko osoby zaszczepione. Czy to dobre rozwiązanie? Czy dzięki temu więcej osób zdecyduje się przyjąć antidotum na COVID-19? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z lek. Bartoszem Fiałkiem, specjalistą w dziedzinie reumatologii oraz Tomaszem Sobierajskim, socjologiem.

Koncerty tylko dla zaszczepionych

Wakacje to czas koncertów oraz festiwali. Kilka dni temu Jurek Owsiak pomysłodawca i organizator Pol'and'Rock Festival poinformował, że na tegorocznej imprezie będzie mogło się pojawić maksymalnie 20 tysięcy ludzi, ale tylko zaszczepionych. Takie postawienie sprawy spotkało się z ogromnym niezadowoleniem.

- Uważam, że to dobre rozwiązanie. Szczepienia są jedyną drogą powrotu do normalności - mówił w Dzień Dobry TVN lek. Bartosz Fiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii. W ocenie specjalisty wchodzimy w bardzo trudny moment. Osoby, które chciały się zaszczepić już to zrobiły, teraz trzeba przekonać do szczepień tych, którzy nie chcą tego zrobić lub są niezdecydowani. - Wydaje mi się, że to może być dobra zachęta - dodał.

Zdaniem specjalisty osoby, które teraz się nie zaszczepiły, w przypadku nadejścia kolejnej fali, trafią do szpitala i będą wymagały specjalistycznej pomocy. - Doskonale widać to na przykładzie Wielkiej Brytanii. Hospitalizacji wymagają osoby młode, a starsze, bo się zaszczepiły, są chronione - dodał.

Jak zachęcić ludzi do szczepienia?

Młodych ludzi do zapisywania się na szczepienia ma przekonać akacja społeczna z udziałem znanych osób. Niestety, podobne działania prowadza też tzw. ruchy antyszczepionkowe. - Wydaje się, że wygrywa opcja szczepionkowa. Jednak nie możemy tego rozpatrywać w kategorii wygranej lub nie. Musimy sobie zdawać sprawę, że w sytuacji, gdy choć jedna osoba umrze, bo posłuchała antyszczepionkowców, to właściwie wszyscy będziemy przegrani - mówił w Dzień Dobry TVN Tomasz Sobierajski, socjolog.

W ocenie specjalisty wpuszczanie na koncerty tylko te osoby, które są zaszczepione nie jest ograniczaniem niczyjej wolności. - Wolność bez odpowiedzialności istnieje tylko na bezludnej wyspie. Jeśli żyjemy w społeczeństwie musimy brać odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też na inne osoby - mówił socjolog.

Choć koronawirusa nie da się całkowicie wyeliminować to, jak mówił lek. Bartek Fiałek - dzięki szczepieniem możemy sprawić, że COVID-19 będzie taką samą chorobą, jak przeziębienie.

Oto, czy na koncerty powinny być wpuszczane tylko osoby zaszczepione zapytaliśmy także Was. Jak jest Wasze zdanie w tej kwestii? Wyniki naszej sondy znajdziecie tutaj.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Dieta, która odbuduje florę bakteryjną po COVID-19. Naukowcy szukają chętnych do badania

Nie była gruba, a tak ją nazywali. Victoria wiele przeszła, by zaakceptować swój wygląd

Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Jakie warunki musi spełnić lokal?

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości