Kolonie i obozy 2021. Gdzie można pojechać, na jakich zasadach i jakie są ceny?

Newsy

iStockphotolewkmiller/Getty Images

Koniec roku szkolnego i początek wakacji już 25. czerwca 2021 r. Uczniowie i ich rodzice spragnieni są czasu, w którym wszyscy będą mogli odpocząć od trudów nauki zdalnej. Wielu rodziców wykupiło już kolonie i obozy, ale nadal jeszcze poszukiwane są atrakcyjne oferty wakacyjnych, tematycznych wyjazdów dla dzieci. Ile kosztują wakacje i kolonie w 2021 r.? Dokąd nie uda się pojechać? Jakie obowiązują zasady?

Kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży w 2021 r.

Wypoczynek dla dzieci w postaci kolonii i obozów w 2021 r. może być organizowany swobodniej, niż w roku ubiegłym. Organizatorzy, jak zawsze w przypadku brania odpowiedzialności za dzieci i młodzież, mają do spełnienia szereg wymogów. Jednak jeśli chodzi o sytuację związaną z pandemią, rok 2021 r. zapowiada się znacznie lepiej niż 2020. Pomimo wielkich trudności w ubiegłym roku, w tym konieczności odwoływania planowanych wyjazdów, wielu organizatorów zdecydowało się nie podnosić cen znacząco, choć te idą w górę. Są nawet tacy, którzy podjęli decyzję o ich obniżeniu. Związane to jest z trudniejszą sytuacją finansową wielu rodzin, ale też z konkurencją. Większość organizatorów odnotowała spore straty i obecnie walczy o każdego klienta. Wielu oferuje również ubezpieczenie od zachorowania na koronawirusa lub objęcie uczestnika wypoczynku kwarantanną. Obecny sezon tylko nielicznym pozwoli zbliżyć się do wyników finansowych z 2019 r.

Poza tym, ze względu na trudną sytuacją jest znacznie mniej ofert specjalnych typu last minute czy rabatów. Z kolei rozpiętość tematyczna nadal jest szeroka. Biura oferują wyjazdy dotyczące niemal wszystkich dziedzin nauki, różnych języków, dyscyplin sportu, form wypoczynku, różnego typu zainteresowań, w tym programowanie czy nawet graffiti.

Kolonie i obozy 2021 – w Polsce czy zagranicą?

Rodzice, którzy decydują się na wykupienie dziecku wakacyjnego wypoczynku poza Polską, w wielu przypadkach muszą liczyć się dodatkowymi kosztami. Mowa przede wszystkim o obowiązujących w niektórych krajach testach na koronawirusa. Sytuacja jest dynamiczna, reguły w poszczególnych krajach i regionach stale się zmieniają, dlatego należy na bieżąco monitorować zmiany i być przygotowanym na różne scenariusze (informacje m.in. na stronie www.gov.pl/web/dyplomacja). Sami organizatorzy zagranicznych kolonii i obozów niekiedy nie mają pewności, czy planowane przez nich wyjazdy będą się mogły odbyć w terminie i według założonego schematu. Przykładem są aktualne restrykcje w Wielkiej Brytanii, które zmusiły do odwołania większości obozów językowych dla dzieci z Polski i nie tylko.

W znacznie lepszej sytuacji są firmy i organizacje, które organizują letni wypoczynek na terenie Polski. Lokalna sytuacja jest pewniejsza, a dodatkowo część kosztów wypoczynku można pokryć bonem turystycznym.

Ile kosztują kolonie i obozy w Polsce w 2021 r.?

Ceny letnich wypoczynków dla dzieci i młodzieży w Polsce i innych krajach są zróżnicowane, trudno jest umieścić je w jakichś widełkach. Wszystko zależy od standardu zapewnianego przez organizatora, liczby dni, terminu, destynacji, środków transportu, tematyki i związanych z nią aktywności, np. przeciętny obóz z robotyką czy licznymi eksperymentami naukowymi będzie kosztował więcej od np. tanecznego czy typowo wycieczkowego.

Przykładowe ceny z ofert dostępnych w internecie

Można znaleźć oferty poniżej 1000 zł, ale raczej są to wyjazdy krótkie, kilkudniowe i najczęściej pod koniec wakacji. Więcej możliwości wyboru pojawia się przy cenach powyżej 1000-1200 zł. Poniższe ceny to przykłady na podstawie porównania kilkunastu ofert tematycznych.

 • Obóz przygodowy 9-11 dni – 1299 – 1699 (terminy/standard),
 • Obóz sportowy 7-10 dni - 1350 - 1850 zł,
 • Obóz Naukowy 7 dni – 1500 - 2000 zł.

Kolonie 2021 a COVID-19 – jakie obowiązują zasady?

Organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży od lat wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów, kontrolę wypoczynku i kadry przez Kuratorium Oświaty, Inspekcję Sanitarną, itd. Dodatkowo, z związku z pandemią i jej zwalczaniem, doszły nowe zasady, obowiązkowe zarówno dla organizatorów, jak i rodziców i samych uczestników:

 1. 1Uczestnicy kolonii i obozów muszą być zdrowi, co poświadczyć mają rodzice/prawni opiekunowie dziecka lub pełnoletni uczestnicy w pisemnym oświadczeniu.
 2. 2Uczestnicy wypoczynku w okresie 10 dni przed planowanym wyjazdem nie mogą mieć kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie koronawirusem ani mieszkać z osobą przebywającą na domowej kwarantannie. Weryfikowane jest to także na podstawie pisemnego oświadczenia.
 3. 3Osoby, które odprowadzają uczestnika na miejsce zbiórki muszą być zdrowe, nie mogą podlegać kwarantannie ani izolacji.
 4. 4W przypadku wystąpienia u dziecka objawów choroby, rodzice lub opiekunowie są zobowiązani do niezwłocznego (do 12 godz.) odebrania go z miejsca wypoczynku.
 5. 5Jeżeli dziecko choruje na chorobę przewlekłą, zwiększającą ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, rodzic/prawny opiekun ma obowiązek poinformować o tym organizatora już na etapie zgłaszania udziału w kolonii lub obozie.
 6. 6Wysyłane dziecko na obóz lub kolonię, musi być wyposażone w maseczki. Jednocześnie organizator wyjazdu jest zobowiązany zapewnić dodatkowe środki ochrony osobistej, w tym maseczki, w miejscu pobytu dzieci.
 7. 7Należy liczyć się z tym, że nie zostaniemy wpuszczeni do autokaru, którym pojedzie dziecko, a ono samo będzie musiało podróżować w maseczce.
 8. 8Ponieważ wytyczne dla organizatorów zalecają ograniczenie do minimum przebywania osób z zewnątrz w miejscu wypoczynku, należy liczyć się z tym, że nie będzie można odwiedzić dziecka przebywającego na koloniach, lub np. będzie można się z nim spotkać poza terenem ośrodka, w którym zostało zakwaterowane.

Zobacz też:

Czy kolonie po długim czasie w domu to dobry pomysł? Psycholog: "Dzieci potraciły wiele umiejętności i kompetencji społecznych"

Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?

Nowe zasady wjazdu do krajów sąsiadujących z Polską

Zobacz video: Kolonie dla dzieci po długim czasie w domu

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto