Newsy

Kobiety i mężczyźni po raz pierwszy w jednej drużynie piłkarskiej. Holandia tworzy historię

Newsy

Mike Harrington/Getty Images

Piłka nożna tylko dla kobiet? Absolutnie nie. Panie, którym nie wystarczy już występowanie w żeńskich składach, będą mogły zagrać w jednej drużynie razem z mężczyznami. Zobacz, jak Holendrzy przełamują stereotypy.

Mimo że, mamy rok 2021, kobiety i mężczyźni nadal borykają z różnymi stereotypami. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Wiele osób nadal uważa, że sport czy motoryzacja to zainteresowania zarezerwowane wyłącznie dla facetów. Wiadomo jednak, że niejedna pani radzi sobie na boisku czy za kółkiem lepiej od swojego partnera. I nie ma w tym nic dziwnego. Tym bardziej cieszą takie wiadomości jak ta prosto z Holandii.

Historyczny moment dla piłki nożnej

Holenderska federacja piłkarska KNVB zniosła podział na drużyny męskie i kobiece. Na razie tylko na poziomie amatorskim. To jednak i tak historyczny moment, bowiem panie i panowie po raz pierwszy zagrają do jednej bramki. Dotąd żaden inny kraj na świecie nie zdecydował się na taki ruch.

Zmiany zaczną obowiązywać od początku przyszłego sezonu rozgrywek. Co ciekawe, to nie pierwszy krok w stronę równości płci na holenderskich boiskach. Do tej pory zawodnicy obu płci grywali już ze sobą w zespołach na szczeblach młodzieżowym i oldbojskim.

- Chcemy, by dziewczęta i kobiety, mające takie same ambicje jak mężczyźni, mogły znaleźć miejsce w piłkarskim krajobrazie - podsumował Jan Dirk van der Zee, zarządzający amatorskim futbolem w Holandii.

Równość płci w sporcie i nie tylko

Jesteśmy ciekawi, czy w polskich rozgrywkach piłkarskich również doczekamy się kiedyś zniesienia podziału na płcie. To nowy i dość kontrowersyjny pomysł, ale od kilku lat obserwujemy coraz więcej podobnych zmian w przestrzeni publicznej. Schodząc ze sportowego podwórka, kilka miesięcy temu Estonia stała się pierwszym krajem na świecie zarządzanym przez premierkę i prezydentkę.

Zobacz wideo: Piłkarka z Iranu trenowała na dachu swojego domu podczas kwarantanny. "Chcę być inspiracją dla kobiet z mojego kraju"

Zobacz też:

Jaki będzie czerwiec? Sprawdź, co mówią synoptycy

Mija 40 lat od zamachu na Jana Pawła II. Historia Aliego Ağcy to opowieść o wybaczaniu

Justyna Kowalczyk jest w ciąży? Fani nie mają wątpliwości i już składają gratulacje

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości