Newsy

Kobieta dostała 4 dawki szczepionki. Jakie są skutki przedawkowania preparatu przeciw COVID-19?

Newsy

Moment RFLEREXIS/Getty Images

23-letnia kobieta otrzymała niemal całą fiolkę szczepionki przeciw COVID-19 zamiast jednej dawki. Do błędu doszło w szpitalu we włoskim mieście Massa. Po przedawkowaniu preparatu młoda kobieta jest odwodniona.

Młodą kobietę z Toskanii omyłkowo zaszczepiono czterema dawkami preparatu Pfizer przeciwko Covid-19. Początkowo informowano, że dawek otrzymała sześć, ale potem personel lekarski ustalił, że było ich o dwie mniej.

Przedawkowanie szczepionki przeciw COVID-19

Do błędu doszło w szpitalu we włoskim mieście Massa, gdzie 23-letnia absolwentka psychologii klinicznej, obecnie na stażu, otrzymała większość zawartości fiolki ze szczepionką zamiast jednej dawki.

Personel medyczny natychmiast zorientował się, że się pomylił i zatrzymał kobietę na obserwacji. Nie stwierdzono u niej poważnych skutków ubocznych przedawkowania szczepionki i została wypisana do domu.

Po kilku dniach okazało się, że młoda Włoszka pije 7 litrów wody na dobę i dalej jest odwodniona. Lekarze i eksperci mają odpowiedzieć na pytanie, czy to jest właśnie skutek czterech dawek. Kobieta jest badana.

Przypadkiem tym, o którym informowały media, zajął się znany wirusolog profesor Fabrizio Pregliasco – podał dziennnik "Il Messaggero".

Skutki przedawkowania szczepionki przeciw COVID-19

Według jednej z z hipotez specjalistów przedawkowanie preparatu może doprowadzić do tego, że organizm w ogóle nie wytworzy przeciwciał, a zatem szczepienie trzeba będzie powtórzyć.

Kobieta postanowiła nie kierować pozwu przeciwko pielęgniarce i lekarzowi, którzy ją zaszczepili. Nie wyklucza natomiast wejścia na drogę sądową przeciwko szpitalowi, jeśli okazałoby sie, że skutki przedawkowania są poważne.

Zdaniem profesora Pregliasco tak wysokiego ryzyka nie ma.

Zobacz też:

Kobiety i mężczyźni po raz pierwszy w jednej drużynie piłkarskiej. Holandia tworzy historię

Wakacje 2021 będą droższe? Za bilety lotnicze możemy zapłacić nawet dwukrotnie więcej

Płaca minimalna w 2022 roku wzrośnie. Ile wyniesie?

Zobacz wideo: Czy przed szczepieniem trzeba przebadać się alergologicznie? "Problem jest tylko w niewielkiej grupie pacjentów"

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości