Newsy

Kim Ki-duk nie żyje. Słynny reżyser miał 59 lat

Newsy

Isabel Pavia/ Getty Images

Kim Ki-duk - wielokrotnie nagradzany na festiwalach południowokoreański reżyser - nie żyje. Twórca głośnego filmu "Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" miał 59 lat. Zmarł z powodu powikłań po koronawirusie.

Kim Ki-duk zmarł w wieku 59 lat

Kim Ki-duk przebywał ostatnio na Litwie - jak podają lokalne źródła, chciał tam kupić dom. Południowokoreański reżyser, który wygrywał festiwale w Berlinie, Cannes czy Wenecji, zmarł tuż po północy 11 grudnia w szpitalu w Rydze z powodu powikłań związanych z koronawirusem. Informacje o jego śmierci potwierdził Witalij Manski, dyrektor festiwalu ArtDocFest w Rydze oraz ministra spraw zagranicznych Korei Południowej.

Kim Ki-duk nie żyje

Urodził się w 1960 roku, w latach 90. studiował malarstwo w Paryżu, ale potem wrócił do Korei Południowej. Był także scenarzystą, producentem i montażystą filmowym.

Debiutował w 1996 roku "Krokodylem", ale pierwszy międzynarodowy sukces reżysera to film "Wyspa" z 2000 r., który Kim Ki-duk pokazał na festiwalu w Wenecji (zdobył tam Nagrodę Sieci Promocji Kina Azjatyckiego). Potem były m.in. "Samarytanka", za którą na Berlinale dostał Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię, "Arirang" nagrodzony w Cannes, "Pieta" oraz "Pusty dom" wyróżnione w Wenecji.

Jego filmy były dwukrotnie południowokoreańskimi kandydatami do Oscara - nigdy nie otrzymał jednak nominacji. Jego filmem był rosyjskojęzyczny "Din", który miał premierę w Cannes w 2019 roku.

Zobacz też:

Premiery kinowe w 2021 roku. "Mamy dużo filmów, na które będziemy czekać"

Wyjątkowe produkcje własne i znane hity, czyli Discovery+ w Playerze. "Dostęp do programów w wybranym miejscu i czasie oraz na dowolnym urządzeniu"

Co będzie można obejrzeć w święta w TVN? Atrakcji nie zabraknie

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: gazeta.pl

Pozostałe wiadomości