Newsy

Kim jest statystyczna matka Polka? Jesteśmy w europejskiej czołówce młodych matek

Newsy

The Image Bank RF Thanasis Zovoilis / Getty Images

Polki relatywnie szybko decydują się na dziecko i zajmują czwarte miejsce w Europie w rankingu najmłodszych matek. Sprawdziliśmy, kim zatem jest przeciętna polska mama, kiedy decyduje się na pierwsze dziecko i jak wypada na tle Europejek.

Statystyczna polska mama

Mówienie o przeciętności i statystyce w kontekście macierzyństwa może wydawać się nieco brutalne - każda matka jest przecież wyjątkowa, liczby jednak pozostają nieubłagane. Dzięki nim można naszkicować portret "typowej" polskiej mamy.

O tym, że Europa się starzeje, wiadomo nie od dziś, a ujemny przyrost demograficzny nad Wisłą przyprawia o ból głowy analityków i ekonomistów. Od początku programu 500+ systematycznie rośnie wiek kobiet, które decydują się na pierwsze dziecko - w 2019 roku Polki rodzące pierwsze dziecko były starsze o około siedem miesięcy w stosunku do kobiet, których ciąże zakończyły się przed uruchomieniem systemu rządowych dopłat. Dziś średni wiek matki, w którym przychodzi na świat ich pierwsze dziecko to 27 lat 7 miesięcy i 6 dni.

Z danych Eurostatu, obejmujących wszystkie urodzenia dzieci, nie tylko pierwszego, wynika, że najwcześniej na dziecko decydują się mieszkanki biedniejszych krajów wspólnoty: Rumunii (27,6), Bułgarii (27,9) oraz Słowacji (28,8). Polki w zestawieniu zajęły czwartą pozycję z wynikiem 29,5 - tyle też wynosi europejska średnia. Najpóźniej na porodówce pojawiają się Irlandki i Hiszpanki, które zostają mamami w wieku 32 lat i powyżej. Trzecie miejsce w Europie zajmują Włoszki, które przeciętnie zostają mamami w wieku 31,9 lat.

Kim jest matka Polka?

Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował portret statystycznej mamy mieszkającej na Pomorzu. Porównując go do do danych udostępnionych przez GUS, można wywnioskować, że nie odbiega znacznie od ogólnopolskich danych.

Dziś przeciętna Polka zostaje mamą w wieku 25-29 lat. Najrzadziej kobiety decydują się na dziecko poniżej 19. roku życia oraz po 40. Z danych GUS wynika, że mamami najczęściej zostają kobiety z wykształceniem wyższym, następnie średnim oraz policealnym. W dalszej kolejności są to osoby z ze świadectwem gimnazjalnym i podstawowym. Liczba matek z nieukończoną szkołą podstawową oscyluje poniżej 200 ( w 2019 roku było to 86 kobiet mieszkających w mieście i 84 matki mieszkające na wsi.

W 2020 roku w Polsce całkowita liczba urodzin wyniosła 355,3 tys. i był to najniższy wynik od czasów II wojny światowej. Analogicznie, zmarło najwięcej mieszkańców od 1945 roku. Na przestrzeni 12 miesięcy ubyło 135 tys. Polaków.

Zobacz też:

Tatiana Okupnik po 42 latach dowiedziała się o chorobie. "Kości zaczęły pękać na potęgę"

Ireneusz Bieleninik zniknął z telewizji. Co u niego słychać? "Brakuje mi konferansjerki"

Jakie pytania denerwują kobietę w ciąży? Agnieszka Włodarczyk: "Moja sprawa, mój brzuch i moje granice"

Zobacz wideo: Czy kobiety w ciąży powinny się szczepić przeciw COVID-19? "Korzyści wynikające ze szczepienia przewyższają ryzyko ewentualnych powikłań"

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości