Newsy

Kazimierz Pułaski był kobietą - tak twierdzą amerykańscy naukowcy

Newsy

fot. Wikimedia Commons

Zespół antropologów z Georgia Southern University na podstawie badań genetycznych doszedł do wniosku, że generał Kazimierz Pułaski, bohater amerykańskiej wojny o niepodległość, biologicznie był kobietą.

Hasło "Kopernik była kobietą" ma wymiar satyryczny, jednak może okazać się, że inny słynny Polak był w gruncie rzeczy innej płci, niż ta podawana w encyklopedii.

W czasie badań sprawdzano m.in cechy budowy szkieletu oraz próbowano porównać DNA z tym, które mają potomkowie rodziny Pułaskiego. Naukowcy, którzy przebadali wcześniej wiele szkieletów osób interseksualnych (o cechach, które nie są jednoznacznie kobiece lub męskie) wykazali, że Pułaski był biologicznie kobietą , o czym świadczą między innymi kształt jego szczęki oraz miednicy.

Czytaj też: Czaszka sprzed 200 milionów lat

Potwierdzają to także badania DNA, które wykonano na materiale genetycznym pobranym z pocisku, który śmiertelnie ranił generała. Zdaniem badaczy generał cierpiał na przerost nadnerczy, który sprawił, że w organizmie miał dużo męskich hormonów, co wpływało na jego wygląd.

Badania nad szczątkami generała ilustruje film dokumentalny pt. "Ukryte historie Ameryki: generał Pułaski był kobietą?". Premiera dokumentu odbędzie się 8 kwietnia na Smithsonian Channel.

Czytaj też: Niesporczaki - najbardziej odporne zwierzęta na Ziemi?

Kazimierz Pułaski urodził się 6 marca 1745. W Polsce zasłynął jako jeden z dowódców konfederacji barskiej, w Stanach Zjednoczonych został bohaterem wojny o niepodległość. Nazywany bywa także "ojcem amerykańskiej kawalerii".

"Hrabia Pułaski z Polski, oficer znany w całej Europie z odwagi i walki o wolność swojego kraju z przeważającymi siłami Rosji, Austrii i Prus, może być bardzo użyteczny w naszej służbie" – tak pisał o nim Benjamin Franklin.

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości