Newsy

Źle segregujesz śmieci? Zapłacisz karę

Newsy

Aktualizacja:
Sally Anscombe/Getty Images

Jak donosi Gazeta.pl, straż miejska będzie mogła zaglądać "nam do śmieci". Co to znaczy w praktyce? Nieodpowiednie i nieuważne segregowanie odpadów skończy się mandatem.

Kary za nieodpowiednią segregację śmieci

Segregować śmieci trzeba - to wiedza ogólna. Lenistwo i brak odpowiedniej wiedzy mogą jednak stanąć na drodze do właściwego recyklingu. Do tej pory funkcjonariusze Straży Miejskiej mieli prawo do kontroli i wystawienia upomnienia. 4 września weszło jednak w życie nowe rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, które zakłada naliczanie kar pieniężnych dla obywateli, którzy "nie złożyli deklaracji pozwalającej ustalić wysokość opłaty za wywóz śmieci, podali w niej fałszywe informacje lub nie przestrzegają składowania odpadów w kompostowniku, jeśli tak zadeklarowali". Takie informacje podaje "Rzeczpospolita".

Mandaty wystawiane będą także spółdzielniom mieszkaniowym odpowiedzialnym za dany teren. Najłatwiej będzie ukarać właśnie te placówki lub właścicieli domów jednorodzinnych. Jak będą odbywać się kontrole na dużych osiedlach? Straż Miejska będzie musiała znaleźć rozwiązanie.

Zastraszająca liczba śmieci

Według GUS w 2019 roku Polacy wytworzyli 12 752,8 tys. ton śmieci.

Zaledwie 25 proc. wszystkich odpadów zostało poddanych recyklingowi

- podaje Gazeta.pl

Ministerstwo Środowiska zaleca gminom, by przestrzegały Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów. W jego myśl odpady rozdzielamy do pięciu pojemników o różnych kolorach. W niebieskim umieszczamy papier, w zielonym - szkło, w żółtym - metale i tworzywa sztuczne, w brązowym - odpady bio, a w czarnym - odpady zmieszane.

W Warszawie kontrole już się rozpoczęły. Funkcjonariusze "sprawdzili" 130 posesji. Nałożyli też 50 mandatów, z czego 9 dotyczyło zaniedbań w związku z nowymi rozporządzeniami.

Zbieracz śmieci postawił sobie pomnik. Wydał oszczędności życia, aby zostać zapamiętanym. Zobaczcie materiał:

Zobacz także:

Wskakują na szafki, otwierają lodówkę i kosze na śmieci. Jak poradzić sobie z psem żarłokiem?

Zmiana w zakazie lotów do Polski. Co z Francją?

Warszawa. Większa strefa płatnego parkowania i dużo wyższe mandaty

Autor: Anna Mierzejewska

Źródło: gazeta.pl, Rzeczpospolita

Pozostałe wiadomości