Newsy

Kardynał Henryk Gulbinowicz surowo ukarany przez Stolicę Apostolską. Wrocławska kuria przeprasza ofiary

Newsy

Aktualizacja:
Archidiecezja Wrocławska

Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych i używania insygniów biskupich. Został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. Komunikat dotyczący byłego metropolity wrocławskiego wydała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Postać 97-letniego obecnie hierarchy pojawiła się w filmie "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

Kardynał Henryk Gulbinowicz ukarany przez Watykan

Nuncjatura apostolska w Polsce opublikowała komunikat w sprawie byłego metropolity archidiecezji wrocławskiej kard. Henryka Gulbinowicza.

W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich

– czytamy w dokumencie.

Hierarcha został też "pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze".

Nakazano mu wpłacenie "pewnej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich".

Wrocławska kuria przeprasza ofiary kardynała Gulbinowicza

Do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej odniosła się wrocławska kuria.

Jest dla nas o tyle bolesny i trudny, bo pokazuje, że w przeszłości byli ludzie, którzy zostali skrzywdzeni w kościele wrocławskim i dzisiaj z szacunku do tych ofiar należy się im słowo 'przepraszam'

– powiedział Onetowi ks. Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii.

Surowość tego wyroku pozwala powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że potwierdziły się zarzuty stawiane kardynałowi , zarówno te dotyczące wykroczeń przeciwko szóstemu przykazaniu dekalogu (Nie cudzołóż – przyp. red.), jak i te stawiane publicznie w mediach dotyczące współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Rozmawiałem z ks. arcybiskupem Józefem Kupnym i on też jest wstrząśnięty i boli go, że te zarzuty się potwierdziły

– dodał ks. Kowalski.

Kardynał Henryk Gulbinowicz oskarżony o molestowanie

W maju 2019 r. do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kard. Henryka Gulbinowicza. Złożył je mecenas Artur Nowak, który reprezentuje Karola Chuma oskarżającego hierarchę o molestowanie seksualne.

Treścią zawiadomienia jest świadectwo pana Karola Chuma, podaliśmy w nim okoliczności, czas i miejsce popełnienia prawdopodobnego przestępstwa oraz wskazaliśmy osobę, którą można by w związku z tym przesłuchać

– mówił wówczas mecenas Nowak.

Mamy nadzieję, że ta sprawa zostanie zbadana kompleksowo, również w tym kontekście, czy były jakieś skargi składane w tym zakresie, nie tylko do diecezji, ale przede wszystkim do nuncjatury i do Kongregacji Nauki i Wiary

– dodał adwokat.

Kardynał Henryk Gulbinowicz w "Tylko nie mów nikomu"

Postać kard. Gulbinowicza pojawiła się także w filmie "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Wskazano, w nim, że po zatrzymaniu Pawła K. w 2005 r. poręczył za niego ówczesny metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. Szybko jednak to poręczenie wycofał. Następnie, według dokumentu Sekielskiego, poręczenia udzielił kard. Henryk Gulbinowicz , emerytowany biskup archidiecezji wrocławskiej. Dzięki temu poręczeniu - jak wynika z dokumentu - K. miał uniknąć tymczasowego aresztowania. Rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. dr Rafał Kowalski w oświadczeniu wysłanym później mediom poinformował, że K. nie jest już księdzem.

Henryk Gulbinowicz - były metropolita wrocławski

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. na Wileńszczyźnie. W 1944 r. rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym w 1945 r. do Białegostoku, gdzie w czerwcu 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W lutym 1970 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. W styczniu 1976 r. mianowany został arcybiskupem metropolitą wrocławskim po zmarłym kardynale Bolesławie Kominku.

W 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego założył w stolicy Dolnego Śląska Arcybiskupi Komitet Charytatywny z zadaniem opieki nad internowanymi, więźniami i biednymi. W budynkach archidiecezji ukrywali się i spotykali opozycjoniści. Tam też zdeponowano 80 mln zł składek członków dolnośląskiej Solidarności, które związkowcy wypłacili przed 13 grudnia z banku.

Pracował również w watykańskich Kongregacjach: ds. Duchowieństwa, ds. Kościołów Wschodnich i ds. Ewangelizacji Narodów. Uczestniczył w pracach VIII sesji zwykłej Światowego Synodu Biskupów w Watykanie. Stanowisko metropolity wrocławskiego pełnił do osiągnięciu wieku emerytalnego, do roku 2004 r.

Kard. Gulbinowicz jest doktorem honoris causa trzech wrocławskich uczelni, w tym Papieskiego Wydziału Teologicznego. Jest Honorowym Obywatelem Dolnego Śląska, Laureatem Dziecięcej Nagrody SERCA oraz 641. Kawalerem Orderu Uśmiechu. W lutym 2009 r. kard. Gulbinowicz został odznaczony Orderem Orła Białego.

"Brakuje empatii wobec ofiar ze strony księży". T. Sekielski o kulisach powstania filmu o pedofilii w kościele. Zobacz wideo:

Zobacz też:

"Zabawa w chowanego" - telewizyjna premiera w TVN. Tomasz Sekielski: „Film wstrząsnął, poruszył i oburzył"

Artur Nowak - bohater dwóch filmów braci Sekielskich szczerze o tym, czego potrzebują ofiary księży-pedofili

„Zabawa w chowanego”. Premiera filmu braci Sekielskich. „Wstrząsające jest to, że do molestowania dochodziło w rodzinnym domu”

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości