Newsy

Kongres USA oficjalnie zatwierdził zwycięstwo Joe Bidena. Trump zapewnia, że 20 stycznia przekaże władzę

Newsy

x-news

Kongres Stanów Zjednoczonych poświadczył ważność głosów Kolegium Elektorów, uznając tym samym, że Joe Biden został 46. prezydentem USA. Zaprzysiężenie demokraty odbędzie się 20 stycznia. Donald Trump zapowiedział, że dojdzie do uporządkowanego przekazania władzy.

Mike Pence ogłosił wygraną Joe Bidena

Kongres uznał głosowanie Kolegium Elektorów, w którym Joe Biden uzyskał 306 głosów, a Trump 232. Przed zaprzysiężeniem Bidena nie czekają już żadne poważniejsze formalności w związku z wyborami.

Uznanie przez Kongres głosowania Kolegium Elektorów jest zazwyczaj formalnością, która nie przyciąga większego zainteresowania mediów. W tym roku było inaczej ze względu na kontestowanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa uczciwości wyborczego procesu.

Kongres w środę zmuszony był wstrzymać na kilka godzin swoje posiedzenie po bezprecedensowym szturmie i wtargnięciu zwolenników Trumpa do gmachu amerykańskiego parlamentu. Sceny chaosu i przemocy w symbolu amerykańskiej demokracji wstrząsnęły światową opinią publiczną.

Posiedzenie parlamentu zakończyło się nieco przed godz. 4 rano w czwartek czasu miejscowego. Kongres zakończył posiedzenie modlitwą.

Trump zapewnia, że 20 stycznia przekaże władzę

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że 20 stycznia dojdzie do uporządkowanego przekazania władzy. Chwilę wcześniej Kongres uznał za zwycięzcę listopadowych wyborów jego rywala Demokratę Joe Bidena.

- Mimo że całkowicie nie zgadzam się z wynikiem wyborów, a stoją za mną fakty, to 20 stycznia dojdzie do uporządkowanego przekazania władzy - oświadczył prezydent USA.

- Chociaż oznacza to koniec najwspanialszej pierwszej kadencji w historii prezydenckiej, to dopiero początek naszej walki o ponowne uczynienie Ameryki wielką - dodał Trump.

Oświadczenie Trumpa upubliczniono na chwilę po uznaniu przez Kongres w nocy ze środy na czwartek czasu miejscowego głosowania Kolegium Elektorów i wyborczej wygranej Joe Bidena.

>>> Zobacz także:

Zamieszki na Kapitolu. Nie żyją 4 osoby. Waszyngtońska policja: "52 osoby aresztowane"

Szczepionka przeciw COVID-19 firmy Moderna dopuszczona do użytku. Jakie wywołuje skutki uboczne?

Sąd: fryzjer, który ostrzygł klienta w czasie lockdownu nie musi płacić grzywny

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości