Newsy

Zmarł Jerzy Łapiński. Aktor miał 79 lat. "Żegnaj, Tato"

Newsy

Moment RFManuel Breva Colmeiro/ Getty Images

Nie żyje Jerzy Łapiński, jeden z najpopularniejszych aktorów teatralnych. Odszedł w wieku 79 lat. O śmierci artysty poinformowała córka. Agnieszka Gaździńska Łapińska umieściła wzruszający post, w którym żegna swojego ojca.

Jerzy Łapiński nie żyje

W wieku 79 lat zmarł aktor teatralny i filmowy Jerzy Łapiński. "Żegnaj, Tato" - napisała jego córka Agnieszka Gaździńska Łapińska.

Z niewymownym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Jerzego Łapińskiego - wspaniałego aktora teatralnego i filmowego, związanego z obiema scenami Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Panie Jerzy, będzie nam Pana niezmiernie brakowało. ???

- czytamy na profilu Teatru Polonia, w którym widzowie mogli go podziwiać w spektaklach: "Trzy siostry", "Romulus Wielki", Darkroom" i "32 omdlenia".

Jerzy Łapiński - twórczość

Jerzy Łapiński urodził się 2 listopada 1940 r. w Lublinie. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1963).

Od 1997 roku pracował w zespole Teatru Narodowego w Warszawie. Wcześniej występował na scenach m.in. w Łodzi, Kaliszu, Jeleniej Górze i Gdańsku. Był też związany ze stołecznymi teatrami Polonia, OCH-Teatrem i Capitol. Współpracował z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.

Można go było oglądać także na ekranie. Zagrał w takich filmach i serialach jak "Zmowa", "Krajobraz po bitwie", "Tydzień z życia mężczyzny", "Radio Romans", "Kryminalni", "1920. Wojna i miłość" czy " Prawo Agaty ".

Był kilkukrotnym laureatem wyróżnień Kaliskich Spotkań Teatralnych. Został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości