Newsy

Jean-Jacques Sempé nie żyje. Autor kultowych ilustracji zmarł tuż przed okrągłymi urodzinami

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Le Monde, Le Figaro, Twitter
Białe kwiaty przy świecy na ciemnym tle

Smutne wieści napłynęły z Francji. Jean-Jacques Sempé, rysownik i karykaturzysta, odszedł w otoczeniu najbliższych. O śmierci poinformowała żona artysty. Największą sławę przyniosły mu ilustracje do serii o przygodach "Mikołajka" pióra René Goscinnego.

Jean-Jacques Sempé nie żyje

Jean-Jacques Sempé odszedł w wieku 89 lat. Jak przekazała mediom żona francuskiego rysownika, Martine Gossieaux Sempé, artysta zmarł w letnim domu, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Kondolencje przekazał prezydent Emmanuel Macron, nawiązując do bogatej spuścizny rysownika.

- Jazz, subtelna ironia i delikatność inteligencji. Od "Mikołajka" poprzez "Monsieur Lamberta" aż do spacerowiczów z Saint-Germain-des-Prés, Jean-Jacques Sempé miał lekką elegancję bytu bez utarty ostrości obserwacji - napisała głowa republiki francuskiej.

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Jean-Jacques Sempé - kariera

Jean-Jacque Sempé przyszedł na świat w 1932 roku w pobliżu Bordeaux. PIerwsze prace opublikował pod pseudonimem w 1950 roku. Największą sławę przyniosła mu seria o "Mikołajku" ( fr. "Petit Nicolas"). Jego rysunki pojawiały się we francuskiej i międzynarodowej prasie m.in.: "Paris Match", "New York Times", "New Yorker", "L'Express", "Marie Claire". Stworzył ponad sto okładek "New Yorkera". W 2104 roku na zlecenie Mennicy Paryskiej zaprojektował jubileuszowe monety 10 i 50 euro.

Był trzykrotnie żonaty. Miał dwoje dzieci.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Le Monde, Le Figaro, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Imagesines / Getty Images

Pozostałe wiadomości