Newsy

Janina Ochojska: "Bardzo lubię żyć". O walce z nowotworem, w rozmowie z Dorotą Wellman

Newsy

Aktualizacja:

Niedawno Janina Ochojska poinformowała, że choruje raka piersi. O tym, dlaczego zdecydowała się ogłosić tę informację w mediach społecznościowych, jak to się stało, że przez ostatnie kilka lat zaniedbała badania oraz o swojej walce z nowotworem opowiedziała w szczerej rozmowie z Dorotą Wellman.

Janina Ochojska:

Bardzo lubię żyć, jestem bardzo przywiązana do życia. Podoba mi się to, żeby żyć, robić coś dla innych. Gdzieś coś zadziałać, coś zorganizować. Mam takie poczucie, że faktycznie zmieniam świat. Na pewno się nie rozpadnę!

Dlaczego Janina Ochojska zdecydowała się publicznie opowiedzieć o swojej chorobie?

Po pierwsze, z uczciwości wobec moich wyborców. Po drugie, nie chciałam, żeby media robiły z tego sensację. Bo ktoś prześle zdjęcie łysej Ochojskiej. Chciałam uprzedzić ten fakt. Jest jeszcze trzeci powód. (...) To co powiedziałam zdecydowało o tym, że kobiety już zapisały się na badania. Bo kobiety jednak to zaniedbują - ja przez trzy lata nie badałam się. 

Dorota Wellman spytała też Janinę Ochojską dlaczego przez trzy lata, w dojrzałym wieku, który jest wiekiem zagrożenia dla kobiet, nie sprawdzała piersi.

Leżałam w szpitalu po operacjach ortopedycznych, a później nagromadziło mi sie tyle pracy ... i odkładałam to cały czas. To zawsze jest takie tłumaczenie i ono absolutnie nie usprawiedliwia.

Jak dowiedziała się o zmianach nowotworowych? Czy sama znalazła guzki w piersiach?

One nie są jeszcze wyczuwalne. Poszłam w końcu na badania i pod USG okazało się, że mam powiekszone węzły, że są dwa guzki. Potem mammografia, pani doktor pobrała wycinki, ale już od razu powiedziała mi, że to jest na pewno rak. 

Jak Janina Ochojska komentuje to, że niektórzy uważają informację o chorobie za "chwyt wyborczy"?

Wręcz przeciwnie. Ujawniając to, że jestem chora mogę u wyborców wywołać taką rekacje - 'jest chora to sobie nie da rady w tym Europarlamencie, to nie będziemy na nią głosować'. Uważam, że nie muszę sobie w ten sposób zdobywać uznania.

Janina Ochojska:

Kilka dni temu dowiedziałam się, że choruję na raka piersi. (...) Nie rezygnuję z kandydowania do Parlamentu Europejskiego. To co dotychczas robiłam w PAH-u chcę kontynuować w Parlamencie Europejskim.

Janina Ochojska w 1992 założyła Polską Akcję Humanitarną, w której objęła funkcję prezesa. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego wystartuje z pierwszego miejsca na liście Koalicji Europejskiej.

Zobacz komunikat Janiny Ochojskiej:

Apeluję do wszystkich kobiet, żeby badały się jak najczęściej

Zobacz też: 

Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? >>>

Kancerofobia – czym jest, jak ją leczyć i jakie są przyczyny? >>>

Profilaktyczne usunięcie piersi, czyli jak przechytrzyć raka >>> 

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości