Newsy

Wczesne wstawanie, oskarżenia o złą pogodę i podróże. Prezenterzy o kulisach swojej pracy

Newsy

Autor:
Michalina
Kobla
Kulisy pracy dziennikarza pogodowego
Kulisy pracy dziennikarza pogodowegoDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Podróże po całym kraju i niespodziewane zwroty akcji podczas relacji na żywo to stałe elementy pracy nie tylko reporterów, ale i pogodynków. Wiedzą o tym doskonale Bartek Jędrzejak i Tomasz Zubilewicz, którzy w studio Dzień Dobry TVN zdradzili tajniki swojej profesji.

Prezenter pogody poszukiwany

Są zawody, które mimo rozwoju mogącej je potencjalnie wyprzeć technologii, nie odchodzą do lamusa. Tak właśnie jest w przypadku prezenterów pogody. W czasach, gdy każdy może w kilka sekund sprawdzić prognozowaną temperaturę, a alerty RCB trafiają prosto do naszych skrzynek, widzowie nadal nie wyobrażają sobie telewizji bez osób takich jak Bartek Jędrzejak czy Tomasz Zubilewicz.

Z tego też powodu redakcja Dzień Dobry TVN poszukuje prezenterki lub prezentera, który dołączy do tego wyjątkowego duetu. Na zgłoszenia czekamy do niedzieli.

Bartek Jędrzejak i Tomasz Zubilewicz o swojej pracy

Osobom, które nie są pewne, czy prezentowanie pogody to zajęcie dla nich, z pomocą przychodzi Bartek Jędrzejak.

- To jest zawód, w którym zupełnie nie ma mowy o nudzie. Więc jeśli ktoś nie chce się w pracy nudzić, to serdecznie zapraszamy. To jest zawód, który ma nienormowane godziny pracy. (...) Ciągle czegoś się uczysz. Każdy dzień jest inny, każdy dzień jest nowy - powiedział prezenter.

A jakimi predyspozycjami powinna, zdaniem Bartka Jędrzejaka, wyróżniać się osoba, pragnąca wykonywać jego zawód?

- Przede wszystkim ciekawość świata, to, żeby lubić ludzi, być ciekawym tego, co przede mną i myślę, że ważna, szczególnie dzisiaj, jest pokora - powiedział.

- Wiarygodność (...). To się buduje dosłownie latami. Później jest kwestia tego, że tę wiarygodność trzeba utrzymać. Chodzi o to, żeby ten widz wiedział, że włączając telewizję TVN zobaczy prognozę pogody dobrze podaną, która się sprawdza i że będzie chciał powrócić - dodał Tomasz Zubilewicz.

Praca prezentera pogody

Bartek Jędrzejak zauważył, że jego praca wiąże się z niemałą odpowiedzialnością. Od prognoz pogody widzowie uzależniają bowiem nie tylko to, co założą danego dnia, ale również swoje urlopy.

Mogłoby się wydawać, że praca prezentera to czysta radość. Warto jednak wiedzieć również o jej cieniach. Poza wczesnym wstawaniem i pokonywaniem ogromnych odległości, dziennikarze pogodowi muszą również od czasu do czasu skonfrontować się ze źle nastawionymi do nich widzami. Tomaszowi Zubilewiczowi zdarzyło się usłyszeć, że jest... winny powodzi na południu Polski. Oskarżyła go o to ekspedientka w sklepie.

Do zdarzenia doszło w 1997 roku. Dziennikarz ze stacją TVN związany jest praktycznie od początku jej istnienia.

- Miałem przyjemność tworzyć tę redakcję, więc zanim zaczęliśmy nadawanie w październiku, to prace znacznie wcześniej się zaczęły. Fajne to było wyzwanie, bo prezes Walter powiedział, że oczekuje od prezenterów, żeby każde te 3 minuty to było mini show - powiedział Zubilewicz.

A jak wyglądały początki Bartka Jędrzejaka w Dzień Dobry TVN? Dowiecie się tego z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości