Newsy

Klikając w fałszywy link na Facebooku można stracić dane i pieniądze. Jak tego uniknąć? Wyjaśnia CERT

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
CERT Polska
ikonki facebooka wokół telefonu

Internetowi oszuści opracowują różne sposoby, aby mieć dostęp do tzw. wrażliwych danych. Udaje im się to metodą przyciągnięcia uwagi. Zainteresowany użytkownik ma kliknąć w link, który rzekomo prowadzi do bardzo ciekawych, nierzadko sensacyjnych i emocjonujących materiałów. CERT Polska ostrzega, że często kryją się za tym próby przejęcia dostępu do konta na Facebooku. Czym to grozi? Warto wiedzieć nie tylko w Dzień Bezpiecznego Komputera.

Oszuści przejmują konta na Facebooku

Przyciągnięcie uwagi, wywołanie emocji i chęci zaspokojenia ciekawości to jedne z najpopularniejszych sposobów na zdobycie danych użytkowników w sieci. Chwytliwe tytuły, bardzo często tzw. clickbaity obiecujące rozwiązanie zagadki lub pokazanie czegoś bardzo emocjonującego, zachęcają do klikania w różne linki. W efekcie można utracić m.in. dostęp do swojego konta na Facebooku. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza że w ostatnim czasie zespoły monitorujące zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci zauważyły znaczący wzrost aktywności przestępców posługujących się tą metodą.

Jak oszuści przejmują konta na Facebooku?

Schemat zwykle wygląda tak samo. Jak ostrzega CERT Polska (Computer Emergency Response Team):

Po kliknięciu w link, ofierze wyświetlana jest fałszywa prośba o podanie danych logowania do Facebooka, np. celem rzekomej weryfikacji wieku. 

Po podaniu danych można stracić dostęp do konta, a przestępcy zaczną go najprawdopodobniej używać do dalszego rozpowszechniania nieprawdziwych wpisów i linków lub też do wyłudzania pieniędzy (np. prosząc naszych znajomych o szybkie przelewy bardzo potrzebnych kwot za pośrednictwem BLIKa). W ten sposób stracić można również dostęp do wielu innych stron czy aplikacji, które bardzo często powiązane są z kontem na Facebooku. O tym, jak tego uniknąć pisaliśmy w artykule o problemach, jakie obnażyła ostatnia, globalna awaria Facebooka - link wyżej.

Co zrobić, kiedy po kliknięciu w fałszywy link podaliśmy dane logowania do Facebooka?

CERT Polsk zaleca, aby jak najszybciej zmienić hasło (instrukcja w tym samym, wcześniej wspomnianym artykule), włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe, wylogować wszystkie aktywne sesje na koncie - ze wszystkich urządzeń. Warto również zweryfikować, czy konto nie zostało połączone z podejrzanymi aplikacjami, numerami telefonów oraz adresami mailowymi.

Jeśli zauważymy próbę oszustwa w sieci, należy ją zgłosić zarówno na policję, jak i do CERT Polska.

Dzień Bezpiecznego Komputera

12 października obchodzony jest światowy Dzień Bezpiecznego Komputera. Inicjatywa powołana została w 2004 roku na skutek licznych zagrożeń, na jakie można się natknąć korzystając z internetu. Celem święta i towarzyszących mu wydarzeń czy publikacji (jak ten artykuł) jest podnoszenie świadomości odnośnie zagrożeń i konieczności troski o cyfrowe bezpieczeństwo.

Obejrzyj wideo:

Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy

Dowiedz się więcej o innych oszustwach:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: CERT Polska

Źródło zdjęcia głównego: Kittichai Boonpong/Getty Images

Pozostałe wiadomości