Newsy

Naukowcy opracowali skuteczny sposób na czkawkę. Wystarczy mieć jeden specjalny gadżet

Newsy

Digital VisionKlaus Vedfelt/Getty Images

Naukowcy z Teksasu opracowali sposób na zwalczenie czkawki. Jest nim niewielkie narzędzie w postaci słomki do picia. Jego skuteczność została potwierdzona badaniami. Czy od teraz pozbycie się uciążliwej czkawki stanie się dużo prostsze?

Czym jest czkawka?

Kiedy z różnych przyczyn pojawia się czkawka, mózg natychmiast wysyła do przepony sygnał, który powoduje nagłe odruchy mięśni. To z kolei dzieje się na skutek podrażnienia zakończeń nerwów kontrolujących pracę przepony. Odruch, na który nie mamy wpływu, zwykle pojawia się średnio dwa razy na minutę, towarzyszy mu charakterystyczny odgłos i uczucie dyskomfortu.

W przypadku niemowląt, czkawka może spełniać w pewnym sensie funkcję edukacyjną – może pomóc zdobyć umiejętność prawidłowego oddychania. W przypadku ludzi dorosłych, jest zupełnie zbędna, a wręcz uciążliwa. Nie bez powodu ludzie ciągle stosują różne metody na jej zwalczenie i stale poszukują nowych, bardziej skutecznych.

Jak pozbyć się czkawki? Naukowcy z Teksasu opracowali skuteczne narzędzie

Istnieją różne metody radzenia sobie z czkawką, ale bez gwarancji, że jakkolwiek pomogą. Nie ma też naukowych potwierdzeń skuteczności większości popularnych, domowych sposobów, np. wstrzymywania oddechu, picia ciepłej wody czy straszenie osoby czkającej w celu wywołania gwałtownej reakcji, mającej pokonać charakterystyczny odruch.

Naukowcom z Teksasu udało się stworzyć metodę zwalczania czkawki. Wyniki badań naukowych potwierdzających skuteczność ich wynalazku opublikowane zostało na łamach prestiżowego czasopisma "JAMA Network Open".

Profesor neurochirurgii z University of Texas Health Science Center w San Antonio, dr Ali Seifi wraz z grupą badawczą od lat szukał sposobu, by pomóc pacjentom po urazach mózgu, udarze lub przechodzącym chemioterapię, którym często dodatkowo towarzyszy niezwykle uciążliwa, długotrwała czkawka. Poza tym, przyznał, że sam również długo się z nią zmagał, m.in. po jednym ze swoich wystąpień publicznych przed studentami medycyny. Postanowił znaleźć wreszcie skuteczny sposób na szybkie pozbycie się nikomu niepotrzebnej czkawki.

Naukowcy opracowali proste narzędzie - słomkę do picia, która zwalcza czkawkę. "Antyczkawkowe" narzędzie z jednej strony ma ustnik, a z drugiej regulowaną nasadkę z zaworem ciśnieniowym. Po zanurzeniu słomki w szklance wody wystarczy wziąć łyk, by jednocześnie pobudzić dwa nerwy, które odpowiadają za pojawienie się czkawki.

Aktualne, wstępne wyniki badań wskazują, że gadżet ma aż 92 proc. skuteczności! Będzie można go kupić za około 14 dolarów. Celem badaczy było opracowanie prostej, skutecznej i łatwo dostępnej metody na pozbycie się czkawki.

Zobacz nagranie z użycia tego narzędzia:

Zobacz też:

Czkawka u niemowląt - wszystko, co musisz wiedzieć

Czkawka pijacka – jak się jej pozbyć?

Jak pozbyć się czkawki? Sprawdzone sposoby

Zobacz video: Domowe sposoby na ból głowy

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: jamanetwork.com

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości