Newsy

Inflacja w Polsce wyższa niż szacowano. GUS podał najnowsze dane

Newsy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Człowiek wysypujący pieniądze z portmonetki. Inflacja. Wzrost cen.

Główny Urząd Statystyczny podnosi wyliczenia dotyczące inflacji. Jak informuje, w kwietniu wyniosła ona 12,4 procent, czyli 0,1 punktu procentowego więcej, niż wynikało ze wstępnych szacunków. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2 procent.

Inflacja w Polsce - dane GUS

Wzrost cen w Polsce jeszcze bardziej przyspieszył. Ze wstępnych szacunków wynikało, że w kwietniu ceny rok do roku wzrosły o 12,3 procent. Finalne dane o inflacji wskazują różnicę wynoszącą 0,1 procent punktu procentowego.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Jak podaje tvn24.pl, Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów wzrosły w kwietniu 2022 roku o 13,1 proc. rok do roku, a usług - o 10,1 proc. rdr. - W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 2,0 procent (w tym towarów - o 2,3 proc. i usług – o 1,2 proc.) - czytamy w raporcie.

Jak rosły ceny w kwietniu 2022?

Wskaźnik inflacji w Polsce osiągnął dwucyfrowy poziom. Jak podaje tvn24.pl, w odniesieniu do kwietniowego raportu z poprzedniego roku znacząco wzrosły koszty w zakresie mieszkania (o 17,0 proc.), żywności (o 13,2 proc.), transportu (o 21,1 proc.), restauracji i hoteli (o 14,1 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 9,3 proc.). Wzrost cen podniósł wskaźnik odpowiednio o 4,22 p. proc., 3,22 p. proc., 1,99 p. proc., 0,66 p. proc. i 0,57 p. proc. Z kolei w porównaniu z marcem br. zależność przedstawia się następująco:

- Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 4,4 proc.), mieszkania (o 1,8 proc.), odzieży i obuwia (o 3,0 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 2,0 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 1,05 p. proc., 0,47 p. proc., 0,13 p. proc. i 0,12 p. proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Olga Shumytskaya/Getty Images

Pozostałe wiadomości