Newsy

Śnieg i oblodzenie dróg - synoptycy wydali alerty dla 14 województw. Gdzie będzie niebezpiecznie?

Newsy

Massimo Calmonte/Getty Images

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny nadal przypomina zimę. W całej Polsce jest chłodno i pochmurno, przed nami także opady śniegu, a synoptycy ostrzegają przed oblodzeniem. Raporty IMGW dotyczą prawie całego kraju. Sprawdź, gdzie sytuacja będzie najpoważniejsza.

Alert IMGW - oblodzenia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem wydano dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i części województwa wielkopolskiego.

IMGW prognozuje tam zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, co może powodować ich oblodzenie.

Alerty przed oblodzeniem zaczną obowiązywać w niedzielę wieczorem i potrwają do poniedziałkowego poranka.

IMGW ostrzega przed opadami śniegu

Ostrzeżenia przed opadami śniegu wydano dla województwa podkarpackiego i lubelskiego, a także dla przeważającej części województw: małopolskiego, południowej i zachodniej części dolnośląskiego oraz dla południowych powiatów śląskiego.

Według IMGW najwięcej śniegu może spaść wieczorem i nadchodzącej nocy na terenach górskich w województwie podkarpackim i małopolskim, gdzie prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 15 cm. Takie same wartości są spodziewane w województwie śląskim w powiatach: żywieckim, bielskim i cieszyńskim.

Na wyżej położonych obszarach województwa dolnośląskiego - w powiatach: kłodzkim, wałbrzyskim, kamiennogórskim, jeleniogórskim, lwóweckim i lubańskim może natomiast spaść od 5 do 10 cm śniegu. Z kolei w województwie lubelskim - od godz. 15:00 w niedzielę do godz. 6:00 w poniedziałek - może spaść od 5 do 8 cm śniegu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Dziś pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Czas na wiosenny detoks organizmu! Zobacz wideo:

Zobacz też:

Michał i Krzysztof - ojcowie zakochani w swoich dzieciach. "Mój syn to pierwszy Koterski, który urodzi się w trzeźwiej rodzinie"

Znane aktorki oszukane metodą "na policjanta". Straciły blisko milion złotych

Ekipa programu "Down The Road 2" o swojej przygodzie. "To była grupa wsparcia kryzysowego"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości