Newsy

Nowa propozycja płacy minimalnej od 2022 roku. Pracownicy zarobią o 200 zł więcej?

Newsy

Jest nowa propozycja podniesienia minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. Kwoty, które zostały zaproponowane, mają być jeszcze negocjowane z przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców.

Wyższa płaca minimalna od 2022 roku

W 2022 roku płaca minimalna miałaby wynosić 3000 złotych brutto. Z komunikatu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że wzrosnąć ma także stawka za godzinę pracy do kwoty 19,60 zł. To propozycja rządu, która ma być konsultowana z przedstawicielami pracodawców i związkami zawodowymi. Negocjacje mogą potrwać 30 dni od momentu otrzymania propozycji.

- Jeżeli w tym terminie Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni ww. wysokości płacy minimalnej, wówczas decyzje w tym zakresie podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Ustalone przez Radę Ministrów kwoty nie mogą być niższe niż zaproponowane Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji - wyjaśniono na rządowej stronie.

Pracownicy zarobią o 200 zł więcej

W tym roku osoby zarabiające najniższą krajową, otrzymują netto 2061 zł. W 2022 roku może to być 2202 zł lub 2356 zł, jeśli wejdą w życie zmiany dotyczące wyższej kwoty wolnej od podatku i zmiany w składce zdrowotnej.

- Zgodnie z propozycją Rady Ministrów proponowana kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosłaby o 200 zł w stosunku do kwoty obowiązującej w tym roku (2 800 zł), tj. o 7,1% . Natomiast minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych wzrastałaby w stosunku do kwoty obowiązującej w bieżącym roku (18,30 zł) o 1,30 zł. - czytamy w komunikacie na stronie gov.pl.

Zobacz wideo: Jak prosić o podwyżkę? Polacy i ich zarobki. "Do rozmowy z szefem o pieniądzach trzeba podejść po partnersku"

>>> Zobacz także:

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. "Skala potrzeb nas zaskoczyła"

Wstrząsający przypadek 33-latka z Alzheimerem. Żona o objawach jego choroby: "Wlewał mi wodę do gardła, tak, żebym się utopiła"

Agata Młynarska wyszła ze szpitala. "Odzyskam to, co choroba chce zabrać"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Daria Pacańska

Pozostałe wiadomości