Ile trzeba wydać na remont? Tak drogo jeszcze nie było

Newsy

Photo and Co/Getty Images

Ceny remontów poszybowały w górę. Teraz za wykończenie czy odnowienie mieszkania, zapłacimy dużo więcej niż przed pandemią. Problem pojawia się także przy szukaniu odpowiedniej ekipy remontowej. Terminy są naprawdę odległe. Ile tak naprawdę kosztuje nas remont?

Wzrost cen remontów

Ceny remontów wzrosły i idąc do sklepu budowlanego zapłacimy dużo więcej. Materiały podrożały średnio o 20%, część z nich wzrosła o 100, a nawet 200%. Niektóre pozostały na tym samym poziomie.

- W tym roku trzeba liczyć się z większymi wydatkami na materiały budowlane i wykończeniowe, niż w roku ubiegłym. Mam nadzieję, że sytuacja z dostawami i dostępnością mocy produkcyjnych unormuje się, a koszty materiałów nieco spadną. Musimy również brać pod uwagę poziom ogólnej inflacji, która jest obecnie na rekordowym poziomie, co będzie miało nieodwracalny wpływ na koszty nie tylko materiałów, ale również usług - powiedział w rozmowie z portalem Business Insider Andrzej Frątczak, członek zarządu firmy BFC Home.

Problem pojawia się również wtedy, kiedy chcemy znaleźć dobrą ekipę remontową. Okazuje się, że na rynku jest deficyt fachowców. Na sprawdzonego możemy czekać nawet trzy miesiące. Do poszukiwania odpowiedniej ekipy warto się przyłożyć. Remonty nie są czynnością, którą często powtarzamy. Jeśli chcemy działać po kosztach, musimy się liczyć z niższą jakością, a kiedy zależy nam na czasie, z wyższą ceną.

- Warto zwrócić uwagę na szczegółowość i kompletność kosztorysu, szybkość reakcji na zapytania ofertowe, czy opinie danej ekipy. Niestety często internetowe opinie niektórych firm są sztucznie moderowane - powiedział w rozmowie z portalem Business Insider Andrzej Frątczak, członek zarządu firmy BFC Home.

Polacy remontowali w czasie pandemii

W trakcie pandemii Polacy chętnie odnawiali mieszkania. To właśnie COVID-19 sprecyzował plany remontowe wielu ludzi. W sklepach budowlanych ustawiały się kolejki. Zdecydowana większość osób skupiła się na malowaniu ścian, zmieniano też wystrój wnętrz, czy podłogi. Niektórzy aranżowali także ogrody, które sprawdziły się w trakcie akcji "zostań w domu".

Zobacz wideo: Jak w jeden dzień nadać nowy wygląd kuchni?

>>> Zobacz także:

Jak nagradzać dzieci, żeby nie były roszczeniowe w przyszłości? "Ich zadaniem nie jest zaspokajanie naszych potrzeb"

Jak ubrać dziecko na zakończenie roku szkolnego? Poznaj porady ekspertki

Jacek Grabowski tworzy jednoosobową rodzinę zastępczą. "Bycie tatą to najlepsza rzecz, jaka mnie w życiu spotkała"

Autor: Daria Pacańska

Źródło: businessinsider.com.pl