Newsy

Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Pandemiczny stan wyjątkowy podczas całej olimpiady

Newsy

Aktualizacja:
iStockphoto PeskyMonkey/ Getty Images

Aby powstrzymać najnowszy wzrost zakażeń koronawirusem, rząd Japonii ogłosił kolejny stan wyjątkowy w Tokio. Ma on obowiązywać przez całe Igrzyska Olimpijskie. Co to oznacza dla sportowców i publiczności?

Igrzyska Olimpijskie w Tokio potrwają od 23 lipca do 8 sierpnia.

Podczas Igrzysk w Tokio będzie obowiązywał pandemiczny stan wyjątkowy

Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił w czwartek 8 lipca kolejny stan wyjątkowy w Tokio, by powstrzymać najnowszy wzrost zakażeń koronawirusem. Ma obowiązywać od poniedziałku do 22 sierpnia, czyli przez całe Igrzyska Olimpijskie.

Jak podaje agencja prasowa Kyodo, stan wyjątkowy może oznaczać, że wszystkie zawody w Tokio odbędą się bez udziału publiczności, a zakaz może objąć również konkurencje rozgrywane w sąsiednich prefekturach. Formalna decyzja w sprawie dopuszczalnej liczby widzów ma zostać ogłoszona jeszcze w czwartek 8 lipca.

Będzie to już czwarty stan wyjątkowy wprowadzony w Tokio w związku z pandemią Covid-19. Poprzedni zakładał m.in. zakaz sprzedaży alkoholu w barach i restauracjach oraz nakaz zamykania takich lokali o godz. 20.

"Liczymy na powstrzymanie ludzi od przemieszczania się w czasie letniej przerwy w pracy i (sierpniowego) Festiwalu Bon, aż szczepienia pójdą naprzód" – powiedział na zebraniu panelu ekspertów minister Yasutoshi Nishimura, który nadzoruje rządową odpowiedź na pandemię.

Władze planowały początkowo przedłużenie w Tokio obecnych, nieco łagodniejszych restrykcji, określanych przez media jako "quasi-stan wyjątkowy". W związku z najnowszym wzrostem liczby infekcji zdecydowały jednak na przywrócenie pełnego stanu wyjątkowego – podaje Kyodo.

Zakażenia koronawirusem w Tokio

W środę stołeczne służby medyczne zgłosiły 920 nowych zakażeń. To najwyższy dobowy bilans od połowy maja, gdy Japonia znajdowała się w szczytowym okresie czwartej fali pandemii.

Eksperci doradzający rządowi w sprawie Covid-19 oceniali, że Igrzyska mogą się przyczynić do wzrostu liczby zakażeń w Japonii i powstania nowych ognisk choroby w innych krajach, szczególnie biorąc pod uwagę nowe, bardziej zakaźne warianty koronawirusa.

Japoński rząd zdecydował również w czwartek o przedłużeniu obowiązującego już stanu wyjątkowego w prefekturze Okinawa. "Quasi-stan wyjątkowy" będzie przedłużony do 22 sierpnia w prefekturach Chiba, Saitama, Kanagawa i Osaka. W prefekturach Hokkaido, Aichi, Kioto, Hyogo i Fukuoka zakończy się natomiast w niedzielę, zgodnie z wcześniejszym planem.

Zobacz wideo: Kim Kardashian zaprojektowała linię ubrań dla zawodniczek USA na Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Zobacz także:

Piotr Sierzputowski o współpracy z Igą Świątek: "Zawodniczka trochę pokrzyżowała mi plany"

Wylała się na nią fala hejtu, bo w ciąży jeździ na wrotkach. Internauta: "Czekam, aż się przewróci na brzuch"

Koło do jogi - praktyczny przyrząd do ćwiczeń w domu. Nie tylko dla zwolenników asan

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości