Newsy

Polscy siatkarze przenieśli się do wioski olimpijskiej. "Nadal przyzwyczajamy się do różnicy czasu"

Newsy

Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio oficjalnie rozpoczną się 23 lipca. Jednak już w nocy z wtorku na środę rozegrały się pierwsze zawody. Tymczasem polscy siatkarze zakończyli obóz aklimatyzacyjny. Jak ich gotowość do walki ocenia trener Vital Heynen?

Polacy przenieśli się do wioski olimpijskiej

Polscy siatkarze zakończyli zgrupowanie w mieście Takasaki i przenieśli się do wioski olimpijskiej w Tokio. Występ w igrzyskach rozpoczną sobotnim meczem grupowym z Iranem. Polska drużyna do Takasaki przeniosła się zaraz po przylocie do Japonii, który miał miejsce na początku ubiegłego tygodnia. Tam odbyli obóz mający służyć głównie aklimatyzacji i oswojeniu z warunkami, w jakich przebywać i grać będą mistrzowie świata.

– Ten obóz był przygotowaniem dla ciała i umysłu. Jeśli chodzi o ciało, to trenowaliśmy normalnie – w siłowni i w hali. Myślę, że to poszło bardzo dobrze i to normalna sprawa. Co do psychiki, była to wyjątkowa sytuacja. "Bańka", w której tu żyliśmy, była bardzo restrykcyjna. Nie wolno nam wyjść na zewnątrz, jeździmy z hotelu i z powrotem. To buduje bardzo nietypową atmosferę i w tym sensie był to bardzo ciekawy pierwszy kontakt z aktualnym klimatem w Japonii – zaznaczył trener Vital Heynen w materiale wideo Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Jak dodał belgijski szkoleniowiec, rozpoczynające się w piątek igrzyska znacząco różnić się będą od wszystkich poprzednich, a jego podopieczni oraz sztab przekonali się o tym już w Takasaki.

– Na poziomie drużyny widać, że nadal się przyzwyczajamy do różnicy czasu. Poziom z początku był dla mnie niezadowalający, ostatnie dni trochę lepsze. Niektórzy zawodnicy mają wciąż różne kontuzje i bóle. Widzicie, że zajęło to siedem dni i po tym czasie nadal nie jesteśmy w pełni przystosowani do tej strefy czasowej. Rozmawiałem ze sztabem i mówią to samo – jedni czują się lepiej, inni gorzej. Cieszę się więc, że przyjechaliśmy odpowiednio wcześnie i mamy jeszcze kilka dni, by odnaleźć się w japońskim rytmie. Obóz w tym pomógł – ocenił.

Pochwalił również Japończyków za organizację wszystkiego podczas zgrupowania Polaków. – Tu muszę powiedzieć "wow". Wszystko jest zorganizowane świetnie – autokar, obsługa, posiłki – wyliczał.

Reprezentanci Polski są wymieniani jako jedni z głównych faworytów turnieju olimpijskiego w Tokio. O tym, jak poważnie podchodzą do tego startu, może świadczyć fakt, że - jak zapowiedział Heynen – cała drużyna będzie do dyspozycji dziennikarzy jedynie w tzw. mixed zonie po meczach, a podczas dni przerwy w rywalizacji nie będzie się udzielać medialnie.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 - polscy sportowcy

Różnica wieku między najstarszym polskim sportowcem na igrzyskach w Tokio, a najmłodszą zawodniczką reprezentacji biało-czerwonych wynosi 37 lat. "Seniorem" jest niemal 53-letni łucznik Sławomir Napłoszek, a "juniorką" - pływaczka Laura Bernat, która we wrześniu skończy 16 lat. Napłoszek miał debiut olimpijski w 1992 roku w Barcelonie, 13 lat przed narodzinami Bernat.

Najstarszą zawodniczką w biało-czerwonej ekipie, która zaprezentuje się w stolicy Japonii, jest startująca w maratonie Karolina Nadolska, która we wrześniu skończy 40lat. Najmłodszym przedstawicielem męskiej części ekipy jest zaś 17-letni pływak Krzysztof Chmielewski.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 – 21 lipca piłka nożna i softball

Znicz olimpijski w Tokio zapłonie w piątek, 23 lipca i to właśnie na ten dzień datowane jest rozpoczęcie letnich igrzysk, ale sportowa rywalizacja zaczęła się już w nocy z wtorku na środę polskiego czasu. To nie pierwszy raz, kiedy tak się dzieje. Wcześniej starty na olimpijskich arenach inaugurowali najczęściej piłkarze, tym razem są to reprezentantki softballu.

Dla softballu, który zadebiutował na igrzyskach w 1996 roku, walka nie toczy się wyłącznie o olimpijskie medale, ale o coś, wydaje się, znacznie ważniejszego – pozostanie w programie igrzysk.

Softball i baseball są popularne głównie w Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz Oceanii. Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszą się w Europie i to uznawane jest za jeden z głównych powodów usunięcia ich z programu igrzysk. Swoje zrobił też brak zgody władz amerykańskiej ligi MLB na przerwanie sezonu, by zezwolić na udział w olimpijskiej rywalizacji występującym w niej zawodnikom.

Pierwszym sportowym wydarzeniem igrzysk w Tokio był mecz między Japonkami i Australijkami. Zastąpił tradycyjnie wyznaczane na inaugurację spotkanie piłki nożnej. Rywalizacja w softballu potrwa do 27 lipca. Pierwsze kilka pojedynków odbędzie się na Fukushima Azuma Baseball Stadium, a następnie przeniesie się na Yokohama Stadium.

Zobacz wideo:

Rzecznik MKOl: Robimy wszystko, aby to były bezpieczne igrzyska

Zobacz także:

Chłopiec położył się na asfalcie, żeby zobaczyć Rajd Polski. Jeden z kierowców docenił jego poświęcenie

Polscy pływacy wrócili z igrzysk olimpijskich przed ich rozpoczęciem. "Jestem zła, czuję bezsilność"

Tragiczna śmierć 57-letniego himalaisty. "Wpadł do głębokiej szczeliny"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości