Newsy

Wojewoda śląski zamknął Spodek. 170 000 osób nie wejdzie na Intel Extreme Masters przez koronawirusa

Newsy

Aktualizacja:
iStockphotoGrzegorz Slemp/Getty Images

Intel Extreme Masters w katowickim Spodku bez publiczności. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek zakazał jej udziału w rozpoczynających się w piątek finałach rozgrywek e-sportowych.

Decyzja wojewody, zapadła w czwartek wieczorem po konsultacjach z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem i wiąże się z zagrożeniem dotyczącym koronawirusa.

Intel Extreme Masters w Katowicach bez publiczności

Rozpoczynająca się w piątek w Katowicach duża impreza masowa – finały 14. sezonu mistrzostw świata w grach komputerowych Intel Extreme Masters (IEM) - co roku gromadzi w stolicy woj. śląskiego tysiące miłośników e-sportu z całego świata, w tym jego czołowych zawodników. Zasadnicza część wydarzenia odbywa się w katowickim Spodku oraz pobliskim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

W kolejnym wpisie na Facebooku wojewoda śląski tłumaczył, że zakazuje udziału publiczności ze względu na realne zagrożenie epidemiologiczne. Swoją niełatwą decyzję podjął po uzyskaniu rekomendacji ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego. W dalszym oświadczeniu czytamy:

Dziś rano (27 lutego) do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach dotarło pismo, w którym prezydent Katowic wyrażał niepokój o bezpieczeństwo mieszkańców wnioskując jednocześnie o podjęcie działań ze strony wojewody. Główny Inspektor Sanitarny nie rekomendował udziału publiczności w wydarzeniu, w którym, zgodnie z szacunkami organizatorów, udział miało wziąć 170 000 osób z całego świata. Biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony koronawirusa, który pojawił się w Europie oraz zalecenia WHO, dotyczące podjęcia wszelkich środków ostrożności pozwalających zminimalizować zagrożenie, wojewoda wydał zakaz organizatorowi ESL Gaming Polska przeprowadzenia imprezy masowej sportowej pn. "Intel Extreme Masters Katowice 2020” z udziałem publiczności

Zawody e-sportowe bez widzów z powodu koronawirusa

Śląski Urząd Wojewódzki tłumaczy, że ze względu na międzynarodowy charakter imprezy należy się spodziewać przyjazdu osób z wydarzenie z miejsc występowania koronawirusa (Covid – 19).

Istnieje więc realne, wysokie prawdopodobieństwo niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa wśród uczestników imprezy. Należy podkreślić, że tak wielka liczba osób w wyniku kontaktu z potencjalnymi nosicielami wirusa może ulec zainfekowaniu, a po zakończeniu imprezy sama może stać się źródłem jego rozprzestrzeniania w miejscu zamieszkania

We wpisie czytamy także wypowiedź samego wojewody:

Kierując się szeroko rozumianymi kwestiami bezpieczeństwa, na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych podjąłem decyzję, iż wydarzenie sportowe może się odbyć, ale bez udziału publiczności

Organizator zwraca pieniądze za bilety

Pierwszy raz w historii zawody IEM odbędą się bez kibiców, ale będą transmitowane w internecie. ESL Polska, organizator zawodów e-sportowych, poinformował na swojej stronie internetowej, że każda osoba, która zakupiła bilet - otrzyma za niego zwrot pieniędzy.

Na stronie organizatora czytamy:

Każdy, kto zakupił bilet może zgłosić się po zwrot. Nasz zespół pracuje obecnie nad metodą zwrotu, FAQ i kompletnym poradnikiem, który pojawi się na iem.gg/katowice2020 w najbliższych dniach. Dociera do nas sporo wiadomości i staramy odpowiadać się na wszystkie, dlatego prosimy o cierpliwość

Całość możecie przeczytać na stronie ESL.

Kontrole zdrowia podczas rozgrywek

Karolina Walczyk z biura prasowego turnieju informowała w czwartek PAP, że już podczas rozgrywek poprzedzających weekendowe rozstrzygnięcia turnieju organizatorzy monitorowali sytuację . Przez weekend planowano mierzenie temperatury gości wchodzących na areny turnieju, m.in. do Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Oprócz kontroli zdrowia posiadaczy biletów i odwiedzających, organizatorzy zweryfikowali wcześniej trasy podróży przybywających graczy, mediów i gości specjalnych. Osoby pochodzące z obszarów wysokiego ryzyka zostały poproszone o przedstawienie ważnego zaświadczenia o stanie zdrowia lub poproszone o wzięcie udziału w dodatkowych badaniach.

Organizator deklarował ponadto, że zapewnia dodatkowy personel medyczny, patrole pierwszej pomocy i zwiększoną liczbę stanowisk sanitarnych dla wszystkich odwiedzających.

"Ze względu na niezwykle duże zagrożenie koronawirusem" o odwołanie Intel Extreme Masters zaapelował w czwartek do wojewody śląskiego senator PO Marek Plura, zwracając uwagę, że w ubiegłym roku wzięło w niej udział 176 tys. widzów z całego świata.

Jak informowano na początku lutego br., w ramach IEM w środę rozpoczynać miała się faza grupowa rozgrywek - w katowickim kinoteatrze Rialto w grze Counter-Strike: Global Offensive. W czwartek w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyło się Global Esports Forum 2020 – konferencja branży esportowej dla liderów, inwestorów i przedstawicieli sektora.

Start głównych wydarzeń w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz Spodku przewidziano w piątek. Chodzi o finały w grę CS:GO oraz w StarCraft II (rozstrzygające rozgrywki zaplanowano na niedzielę). Dodatkowo od 28 lutego do 1 marca ok. 8 tys. m kw. powierzchni MCK miała wypełniać strefa wystawowo-targowa związana z esportem (już wcześniej z bezpośredniego udziału w targach IEM Expo wycofał się tytularny sponsor Intel).

W tym roku sektory Spodka w trakcie finałów IEM podzielono na dwie części: biletowaną z rezerwacją miejsc i otwartą. Organizatorzy – wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach – na niedzielę przygotowywali dla uczestników IEM niespodziankę.

W czwartek sanepid informował, że w związku z koronawirusem w woj. śląskim 6 osób przebywało tego dnia na obserwacji w szpitalu, a 319 osób było objętych nadzorem epidemiologicznym. Rzeczniczka wojewody śląskiego zapewniała, że w regionie nie ma dotąd potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na blisko 50 krajów.

Zobacz też:

Fashion Week w Mediolanie kontra koronawirus. Giorgio Armani przedstawił swoją kolekcję pustej sali

Jakie są zalecenia dla osób powracających z terenów zagrożonych koronawirusem?

Włochy bronią się przed koronawirusem. Odwołano msze, spektakle i zamknięto muzea. Czy Polska jest przygotowana?

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości