O czym pamiętać idąc do lasu? Policja apeluje do grzybiarzy

Newsy

E+ArtMarie/Getty Images

Ruszył sezon na grzyby. Wybierając się do lasu warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Policjanci przygotowali cenne wskazówki dla grzybiarzy. Co zrobić, gdy zgubimy się w nieznanym terenie?

Wyprawa na grzyby

Policjanci podkreślają, że doświadczenia lat ubiegłych pokazują, iż nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają.

Starajmy się nie wybierać do lasu w pojedynkę, kontrolujmy teren, w którym się znajdujemy i zabierzmy ze sobą naładowany telefon oraz latarkę

- apeluje do grzybiarzy policja i podkreśla, że część z nich przecenia swój zmysł orientacji w terenie.

Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię. Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie

- czytamy.

Bezpieczna wyprawa na grzyby

Policja przypomina w związku z tym o kilku zasadach bezpieczeństwa. Funkcjonariusze apelują, by starać się nie wybierać do lasu w pojedynkę, a jeśli już to się zdarzy - poinformować bliskich, gdzie się znajdujemy. W przypadku wyjścia do lasu wraz z innymi osobami nie powinniśmy się od nich oddalać.

Będąc w lesie, należy kontrolować i zapamiętywać elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Powinniśmy również zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę.

Na wędrówkę najlepiej wybrać wczesną porę dnia.

Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie

- czytamy w informacji.

Warto być przygotowanym na zmianę pogody - mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i odpowiednie obuwie, a także wodę i coś do zjedzenia. Policja podkreśla również, że w razie akcji poszukiwawczej przydatny może okazać się jasny strój lub strój z elementami odblaskowymi.

Policjanci radzą, by dokładnie zabezpieczyć swój samochód oraz pozostawić go w widocznym miejscu. Nie należy zostawiać w nim wartościowych przedmiotów, ani też w ogóle zabierać takich przedmiotów do lasu, by uniknąć ich zgubienia.

KGP apeluje, by natychmiast zaalarmować policjantów, jeśli zabłądzimy w lesie albo mamy podejrzenia, że zgubił się tam ktoś z naszych bliskich. Osoba zagubiona powinna postarać się dojść do najbliższej drogi, by ułatwić poszukiwania. Kiedy sami odnajdziemy drogę do domu, również powinniśmy od razu powiadomić policję, by oszczędzić czasu i zaangażowania osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

Zobacz wideo: Idziemy na grzyby. Pomysły Pani Gadżet

Zobacz też:

Jaki sweter wybrać na nadchodzącą jesień? Porady stylistki

Lubelszczyzna - kilka pomysłów na weekend w plenerze

Wzdłuż Wisły przez całą Polskę. Mateusz Waligóra wyznacza pierwszy pieszy szlak łączący góry z morzem

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+