Newsy

Lekarz bez zgody kobiety podał jej tabletki aborcyjne. Przyznał się do winy

Newsy

iStockphotoViktoriya Kuzmenkova/Getty Images

Lekarz w Holandii został oskarżony o spowodowanie dwóch aborcji. Bez zgody kobiety miał podać jej leki, przez które straciła ciążę. Mężczyzna w sądzie przyznał się do winy, grozi mu kara 3 lat pozbawienia wolności.

Holandia - lekarz podał tabletki aborcyjne

Lekarz rodzinny z Heerlen na południu Holandii, został oskarżony o spowodowanie dwóch aborcji wbrew woli kobiety. Mężczyzna miał włożyć potajemnie do jedzenia swojej ówczesnej partnerce tabletki aborcyjne. Grożą mu trzy lata więzienia. O sprawie poinformowała gazeta "De Telegraaf".

Jak relacjonuje dziennik, kobieta powiedziała w sądzie, że chciała urodzić dziecko. Kiedyś przechwyciła pigułkę i dała ją swojemu ginekologowi do zbadania. Okazało się, że była to pigułka aborcyjna Myfegine. W swoim oświadczeniu kobieta nazywa mężczyznę "wilkiem w owczej skórze, który wykorzystał jej bezbronność i zniszczył jej życie".

Prokuratura uważa również, że udowodniono, iż mężczyzna w złych warunkach higienicznych wykonał kobiecie dwa zastrzyki powodując ropnie, z powodu których kobieta musiała być operowana. W sądzie lekarz przyznał się do winy. Został pozbawiony prawa wykonywania zawodu i grożą mu trzy lata pozbawienia wolności . Wyrok sądu zapadnie 4 maja.

Aborcja w Holandii

Zabieg przerwania ciąży jest w Holandii dostępny i legalny, jednak obarczony pewnymi ograniczeniami. Do najważniejszych warunków, które muszą być spełnione, aby aborcja została przeprowadzona, należą:

  • zabieg może być dokonany w klinice aborcyjnej lub szpitalu posiadającym licencję na jego przeprowadzanie;
  • kobieta może zdecydować się na aborcję w "nagłym przypadku". Prawo holenderskie nie definiuje, czym jest taki nagły przypadek;
  • kobieta, która chce usunąć ciążę, najpierw odbywa konsultację z lekarzem rodzinnym lub lekarzem w klinice aborcyjnej, następnie rozpoczyna się obowiązkowy 5-dniowy okres, podczas którego kobieta ma czas na ostateczną decyzję;
  • do 16. dnia ciąży kobieta ma prawo do wykonania wczesnej aborcji. W takim przypadku nie jest konieczne skierowanie lekarza na zabieg i nie obowiązuje wymagany przez prawo okres na zastanowienie.

W Holandii działa 16 klinik aborcyjnych oraz 92 szpitale uprawnione do zabiegów przerwania ciąży.

Zobacz wideo: Joanna Przetakiewicz: Zajście w ciążę staje się coraz trudniejsze

Zobacz też:

Rodzice pokłócili się o zmarłe dziecko. Prochy podzielili na pół

TikTok pozwany za wykorzystywanie danych dzieci. Platformie grożą miliardy funtów odszkodowania

Obowiązkowa religia i etyka w szkołach? Takie rozwiązanie zaproponował minister nauki

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP, polonia.nl

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości